Służby mundurowe w „Odblaskowej Gminie”
Policjanci, Strażacy i Ratownicy Medyczni wzięli udział w kolejnym spotkaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza przyczyni się do wypracowania właściwych nawyków i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dużo pozytywnych emocji towarzyszyło uczestnikom podczas niedzielnego pikniku, który był podsumowaniem wielu atrakcji i spotkań edukacyjnych zorganizowanych przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI, MŁODZIEŻY I ICH RODZIN ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W WINNICY „PRZYSTANEK WINNICA”, w ramach realizacji zadania „Odblaskowa Gmina”, finansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Projekt złożony był z trzech paneli. W pierwszym odbiorcami było 100 uczniów klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Winnicy. Policjanci, Strażacy i Wójt Gminy Winnica przeprowadzili z uczniami warsztaty nt. niebezpieczeństw grożących podczas drogi do szkoły. Uczestnicy mieli okazję doskonalić umiejętności jazdy rowerem na przygotowanym przez funkcjonariuszy torze. Wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe.
Kolejny dzień poświęcony był Seniorom z gminy Winnica i Pokrzywnica. Policjanci podczas spotkania przedstawili sytuacje, w jakich starsi ludzie najczęściej padają ofiarą oszustów. Przestrzegano przed zbytnią ufnością wobec obcych i o nie wpuszczanie nieznanych do domu. Wyświetlony został film o różnych formach przestępstw kryminalnych popełnianych na szkodę seniorów. Po prelekcji wszyscy otrzymali smycze z numerami telefonów do swoich dzielnicowych.
Podsumowaniem projektu był niedzielny piknik w Bulkowie. I tego dnia nie zabrakło zaangażowania służb mundurowych. Testy wiedzy z zakresu ruchu drogowego, próba swoich sił na symulatorze dachowania oraz możliwość założenia alkogoogli, które pokazują jak człowiek zachowuje się pod wpływem alkoholu- to tylko część atrakcji. Mundurowi spotkanie wykorzystali również do tego, aby przybliżyć dzieciom specyfikę pracy policjanta. Posłużył im sprzęt, który wykorzystują w codziennej służbie. Dzieci mogły przymierzyć policyjne wyposażenie, zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant. Na chętnych czekał też policyjny quad. Festyn był nie tylko dobra okazją i miejscem do rozmowy na temat bezpieczeństwa ale odpowiednim momentem do oznakowania roweru i przypomnienia właścicielowi o zabezpieczaniu swojego mienia. Dużym zainteresowaniem objęta została inscenizacja wypadku drogowego, połączona z wydostaniem z wraku pojazdu osoby poszkodowanej i udzielaniem jej pierwszej pomocy.
Na zakończenie, każdy uczestnik spotkania otrzymał odblask. Spotkaniu przyświecały hasła ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo".
Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było podniesienie świadomości bezpiecznego uczestnictwa dzieci, młodzieży i seniorów w ruchu drogowym. Profilaktyka jest potrzebna, ponieważ już od najmłodszych lat dzieci powinny mieć świadomość możliwych zagrożeń oraz postaw, które mogą im zapobiec. Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze łącząc naukę z zabawą.
st. sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk