Aktualności

Zaproszenie na mazowieckie obchody Święta Policji

Data publikacji 09.07.2024

W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemara Wołowca zapraszamy na uroczyste obchody Święta Policji garnizonu mazowieckiego w 105. rocznicę powołania Policji Państwowej pod patronatem Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia, które odbędą się 18 lipca 2024 r. w Radomiu.

24 lipca 1919 roku, na mocy ustawy o Policji Państwowej, utworzono umundurowaną i uzbrojoną formację, zorganizowaną na wzór wojskowy i podległą Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Policja Państwowa stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów.

W tym roku przypada 105. rocznica powstania Policji Państwowej. Ten dzień będzie wyjątkowy dla wszystkich mazowieckich funkcjonariuszy oraz pracowników Policji. W trakcie uroczystego apelu zostaną wręczone odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Łowickiej – dra hab. Wojciecha Osiala w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa na Placu Konstytucji 3 Maja 1 w Radomiu o godz. 12. Następnie pododdziały policyjnej asysty honorowej i orkiestry reprezentacyjnej przemaszerują na Plac Jagielloński w Radomiu, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości, w trakcie której wręczone zostaną nominacje na wyższe stopnie policyjne, a także odznaczenia i medale.

O godz. 15 przy Placu Jagiellońskim rozpocznie się festyn policyjny, a w nim m.in. prezentacja pojazdów policyjnych, sprzętu i wyposażenia policyjnych kontrterrorystów i techników kryminalistyki, pokazy posłuszeństwa psów służbowych, pokazy taktyk i technik interwencji, konkursy i zabawy dla najmłodszych.

Partnerami są: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa mazowieckiego, ENEA Wytwarzanie.

Powrót na górę strony