Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie
Dzisiaj (8.05) odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W kościele garnizonowym w Radomiu została odprawiona uroczysta msza, po której został odczytany Apel Pamięci, a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa uczestniczyli także policjanci na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemarem Wołowcem.
8 maja 1945 roku w Berlinie, Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie. II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę, przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków zginęło od 40 do 60 milionów osób. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych.
Oficjalne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa odbyły się na Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu. W uroczystościach wzięli udział także policjanci. Na czele oficjalnej delegacji stali, reprezentujący kierownictwo mazowieckiego garnizonu Policji - Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu, nadinsp. Waldemar Wołowiec; a także Komendant Miejski Policji w Radomiu, insp. Robert Janik oraz mł. insp. Radosław Cubala - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu. Przedstawicielom kierownictwa mazowieckiego garnizonu Policji towarzyszył poczet sztandarowy.
Policjanci uczestniczyli w mszy odprawionej w kościele garnizonowym, po której przed kościołem odczytany został Apel Pamięci. Na koniec uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Święto Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowione zostało przez Sejm RP w dniu 8 maja 2015 r. Dzień ten upamiętnienia zwycięstwo antyniemieckiej koalicji w II wojnie światowej nad III Rzeszą Niemiecką.
Zespół Prasowy KWP/BM/RJ