Aktualności

„Twoje światła - nasze bezpieczeństwo”

Data publikacji 19.10.2023

Od czwartku (19.10) Policja prowadzi kampanię „Twoje światła - nasze bezpieczeństwo”. Ma ona na celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania potrwają do 15 grudnia.

Podczas akcji policjanci będą zwracać szczególna uwagę na oświetlenie pojazdów, a w razie ujawnienia nieprawidłowości w oświetleniu bądź jego braku taki kierujący zostanie zatrzymany do kontroli a następnie będzie mógł skorzystać ze sprawdzenia oraz wyregulowania świateł przez zespół ze Stacji Kontroli Pojazdów ZSS w Radomiu, który będzie wyposażony w mobilne urządzenie służące do regulacji i kontroli świateł w pojeździe.

W ramach kampanii w dniach 21.10 i 28.10, 18.11 i 9.12 na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w pojazdach. Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł.

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

Poniżej publikujemy wykaz stacji diagnostycznych w całej Polsce, które biorą udział w kampanii. Wykaz można znaleźć także na stronach jednostek Policji oraz partnerów kampanii. Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Speed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.

Autor: podkom. Ewelina Stróżka

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.14 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony