Aktualności

Wirtualne bezpieczeństwo, czyli jak edukować o zagrożeniach

Obecność młodych ludzi w sieci jest oczywistym i bezdyskusyjnym obrazem dzisiejszej rzeczywistości. Jednak specyfika świata wirtualnego oraz dostępność tej przestrzeni sprawia, że jej uczestnicy są narażeni na różne zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Jednym z nich jest cyberprzemoc, jest to taki rodzaj przemocy, który na pierwszy rzut oka nie jest zauważalny, gdyż nie zostawia sińców, porwanych ubrań. Jednak zostawia po sobie ślad w psychice, a jej pozostałości goją się dużo trudniej niż rany na ciele.

Statystyki pokazują, że cyberprzemocy doznaje od 20 do nawet 50% młodych ludzi. Według Instytut Statystycznego UNESCO jedna trzecia światowej młodzieży doświadcza przemocy lub nękania w różnej formie. Odkąd dzieci na całym świecie mają większy dostęp do cyfrowego środowiska, tym bardziej cyberprzemoc staję się powszechna.

W raporcie z badania zrealizowanego przez Thinkstat, zespół badania opinii działający w NASK „Nastolatki 3.0” z 2020 r. okazuje się, że prawie 75% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy internetowej, zaś 15% przyznaje, że nie ma wiedzy na ten temat.
Z kolei 23% dzieci deklaruje, że zna to zjawisko z autopsji, a tylko część rodziców (10%) zdaje sobie z tego sprawę.

Profilaktyka społeczna w sposób wieloaspektowy podchodzi do złożonej rzeczywistości i do złożonych problemów pojawiających się w rzeczywistości. By móc realizować tak pojęte zadania wymaga się od przedstawicieli instytucji odpowiadających za edukację i bezpieczeństwo merytorycznego przygotowania, zwłaszcza w przekazie jaki dostaje młody odbiorca.

W odpowiedzią na powyższe problemy społeczne Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Radomiu oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego rozpoczął realizację kampanii edukacyjnej pn. „Wirtualne bezpieczeństwo, czyli jak edukować o zagrożeniach”.

Głównym celem powyższej kampanii jest zwiększenie wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy Policji w zakresie edukacji prewencyjnej dotyczącej cyberprzemocy, w tym procedur reagowania, odpowiedzialności prawnej dotyczącej poruszanej problematyki, jak również zwiększenie świadomości rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli oraz młodych ludzi na temat cyberzagrożeń, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni. Przedsięwzięcie z zakresu cyberzagrożeń zostało rozpoczęte dwudniowym seminarium szkoleniowym dla profilaktyków policyjnych z terenu garnizonu mazowieckiego. W szkoleniu wzięli  udział przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu oraz wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego, którzy w ramach swoich działań zajmują się problematyką związaną z bezpieczeństwem, przeciwdziałaniem przestępczości i profilaktyką wśród małoletnich,  ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. Wysoki poziom i merytoryczność szkolenia zapewnili zaproszeni prelegenci: Ewa Domańska Kierownik Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Zagrożeniami  w Internecie Dział Profilaktyki Cyberzagrożeń z Państwowego Instytutu Badawczego NASK; Michał Dąbrowski - Specjalista Dyżurnet.pl; Kamil Oleszkiewicz - Specjalista ds. projektów edukacyjnych, Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Zagrożeniami w Internecie; Katarzyna Bisialska - Specjalista ds. szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, Zespół  ds. Szkoleń, Dział Profilaktyki Cyberzagrożeń oraz sierż. szt. Jan Suracki reprezentujący Zarząd w Radomiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Eksperci dzieli się swoją wiedzą m.in. na temat: zagadnień związanych z szantażem na tle seksualnym; niebezpiecznych relacji w sieci (child grooming); cyberbullyingu; szkodliwości komunikatorów i aplikacji; tworzenia fałszywej tożsamości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji; a także omówiony został aspekt psychologiczny w kontekście cyberprzemocy.

Ponadto w ramach kampanii będą realizowane kolejne działania tj.:

  • nagranie cyklu podcastów;
  • cykl webinarów online dla rodziców, pedagogów oraz seminaria stacjonarne w kilku wybranych lokalizacjach na terenie garnizonu mazowieckiego;
  •  zajęcia profilaktyczne dla uczniów placówek oświatowych z terenu garnizonu mazowieckiego, które będą przeprowadzone przez funkcjonariuszy ds. profilaktyki społecznej.

Poprzez różne formy i narzędzia oddziaływania profilaktycznego zaplanowane w powyższej kampanii, Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu wraz z NASK, CBZC Zarząd w Radomiu, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego chce dotrzeć do społeczności Mazowsza, celem zwiększenia świadomości na temat zagrożeń, a także edukowania jak reagować na każdy przejaw cyberprzemocy i jak w sposób przemyślany podejmować decyzje o wdrożeniu działań pomocowych.

 

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony