Czy sezon motocyklowy zakończony ? Dla niektórych z pewnością TAK - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Czy sezon motocyklowy zakończony ? Dla niektórych z pewnością TAK

Data publikacji 03.10.2017

Kozieniccy policjanci w niedzielę tuż po godz. 17:00 zatrzymali do kontroli drogowej kierującą motocyklem, która poruszała się z prędkością 145 km/h w obszarze zabudowanym. Podczas kontroli 20-latki okazało się, że nie posiada danej kategorii prawa jazdy do kierowania motocyklem. Teraz kierująca straci uprawnienia wszystkich kategorii na 3 miesiące.

Wczoraj kozieniccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego podczas służby, patrolowali główne ciągi komunikacyjne powiatu, celem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Około godz. 17:00 w miejscowości Mniszew na drodze krajowej 79 zatrzymali do kontroli kierującą motocyklem marki Suzuki GSX-R. Dziewczyna w obszarze zabudowanym przekroczyła dozwoloną prędkość o 95 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Kierującą okazała się 20–letnia mieszkanka powiatu grójeckiego. Podczas kontroli młoda motocyklistka nie okazała policjantom prawa jazdy, bo jak się po chwili okazało nie posiadała uprawnień  kategorii  „A” .

Kierująca została ukarana mandatem karnym za przekroczenie prędkości i brak uprawnień danej kategorii prawa jazdy. Dodatkowo teraz straci jeszcze wszystkie kategorie prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

 

PAMIĘTAJMY !!!

Kierowca, który posiada prawo jazdy B, ale porusza się na motocyklu niespełniającym wymogów w ustawie, grozi mandat w kwocie 300 zł (kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień). W przypadku, kiedy kierujący skuterem lub motocyklem o pojemności 125 ccm nie ma żadnych uprawnień, kwota mandatu wzrasta do 500 zł. W obu przypadkach grożą również surowe konsekwencje w momencie spowodowania kolizji – trzeba zwrócić ubezpieczycielowi całkowite koszty wypłaconych odszkodowań.

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym powżej 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska/AC

Powrót na górę strony