Debata społeczna z mieszkańcami miasta i powiatu ostrołęckiego - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Debata społeczna z mieszkańcami miasta i powiatu ostrołęckiego

Data publikacji 04.10.2017

Wczoraj odbyła się debata społeczna, której głównym celem były rozmowy z mieszkańcami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się pod hasłem pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Wczoraj o godzinie 17:00 w Zespole Szkól Zawodowych nr 1 w Ostrołęce rozpoczęła się debata społeczna w której uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztof Szymański, Starosta Ostrołęcki Pan Stanisław Kubeł, Przewodniczący Rady Miasta Pan Jerzy Grabowski oraz Rady Powiatu Pan Krzysztof Mróz. 

Wśród zaproszonych gości byli także dyrektorzy i przedstawiciele różnych instytucji, kierownictwo  służb mundurowych, które na co dzień współpracują z ostrołęcką policją i działają na rzecz bezpieczeństwa. W debacie wzięli również udział mieszkańcy powiatu ostrołęckiego.

Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski w Ostrołęce wraz ze swoim I Zastępcą kom. Andrzejem Dziadkiem. Szefowie ostrołęckiej policji przedstawili stan bezpieczeństwa na terenie powiatu, efekty pracy ostrołęckich policjantów oraz realizacje wniosków zgłoszonych przez mieszkańców podczas poprzedniej debaty, która miała miejsce 29 listopada ubiegłego  roku. Komendant Dziadak  omówił również liczne działania profilaktyczne realizowane przez Policję skierowane głównie do seniorów i młodzieży.

Biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon grzewczy Komendant Państwowej  Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Wilga przypomniał zebranym podstawowe zasady bezpieczeństwa w tym zakresie.

Podczas debaty omówione zostało także nowe narzędzie teleinformatyczne, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo, mowa tu u uruchomionej na terenie działania KMP w Ostrołęce 20 września ubiegłego roku Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawione zostało ,,krok po kroku” dodawanie nowych zgłoszeń na wskazanej ,,mapie”.

Dodatkowo uczestnicy debaty, których w sumie było ok. 200 osób, wypełnili ankiety oceniając, m.in. poziom bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania. Do ich dyspozycji przez czas trwania debaty był punkt informacyjny, w którym dyżurował policjant odpowiadający na pytania interesantów. Funkcjonariusz osobom zainteresowanym rozdawał ulotki edukacyjne i wizytówki z nr telefonów policjantów pełniących funkcję dzielnicowych.

 Kolejnym punktem podczas spotkania z mieszkańcami było omówienie aplikacji mobilnej ,, Moja Komenda”, dzięki której w szybki sposób możemy skontaktować się   ze ,,swoim” dzielnicowym. Aplikacja ta jest całkowicie darmowa i  zawiera wszystkie dane teleadresowe każdej jednostki policji.  

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i  pytania od mieszkańców. W jej trakcie rozmawiano, m.in.  na temat  bezpieczeństwa osób starszych. Omówiono najczęstsze metody działania sprawców w tym zakresie, a także wskazano sposoby na ich unikniecie.  (oszustwa metodą ,,na wnuczka” i ,,na policjanta”)

Wśród zgłaszanych wniosków ze strony mieszkańców było:

-brak przejścia dla pieszych na ul. Bogusławskiego

-parkowanie pojazdu na ulicy Jaracza

-stan techniczny wałów powodziowych

Na wszystkie pytania przedstawiciele Policji jak i samorządowcy udzielili wyczerpujących odpowiedzi, jednak część musi zostać sprawdzona i poddana analizie, aby móc się do nich ustosunkować.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w debacie.

 

asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony