Debata społeczna z mieszkańcami miasta i powiatu kozienickiego - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Debata społeczna z mieszkańcami miasta i powiatu kozienickiego

Data publikacji 13.10.2017

Wczoraj odbyła się debata społeczna, której głównym celem były rozmowy z mieszkańcami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Wczoraj o godzinie 12:00 w Centrum Kulturalno Artystycznym w Kozienicach rozpoczęła się debata społeczna w której uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp Tomasz Cybulski, Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice Małgorzata Bebelska oraz Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury w Kozienicach Elwira Kozłowska

Wśród zaproszonych gości byli także V-ce Prezes Zarządu ds. Korporacyjnych Enea Wytwarzanie Jan Mazurkiewicz, Prezes Sądu Rejonowego w Kozienicach, Wójtowie Gmin oraz ich przedstawiciele, Komendant Powiatowy PSP w Kozienicach, dyrektorzy i przedstawiciele różnych instytucji, które na co dzień współpracują z Kozienicką policją i działają na rzecz bezpieczeństwa. W debacie wzięli również udział radni rady powiatu, radni rady miejskiej w Kozienicach, radni z gmin powiatu kozienickiego, sołtysi, seniorzy z UTW, nauczyciele, młodzież szkolna oraz mieszkańcy powiatu kozienickiego.

Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski, który przedstawili stan bezpieczeństwa na terenie powiatu, efekty pracy kozienickich policjantów, omówił również liczne działania profilaktyczne realizowane przez Policję skierowane głównie do młodzieży nauczycieli, rodziców oraz seniorów.

Szef kozienickich policjantów podkreślił, że nie tylko policja odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kozienickiego, ale i wszystkie instytucje, które działają na terenie naszego powiatu, a dzięki tak dużej frekwencji i udział przedstawicieli różnych służb w dzisiejszej debacie, zdaje sobie sprawę, że może być jeszcze lepiej. Komendant w swojej prezentacji przedstawił dane, które obrazują poprawę bezpieczeństwa w mieście i powiecie. Podkreślił, że spadła liczba przestępstw na terenie powiatu kozienickiego, oraz wzrosła ich wykrywalność. Dzięki działaniom, realizowanym przez wydział ruchu drogowego spadła również liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym bo, aż o połowę w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. W tym roku policjanci dzięki prowadzonym działaniom profilaktycznym nie odnotowali również przestępstw na osobach starszych tzw. wyłudzeń „ metodą na wnuczka”.

Podczas debaty omówione zostało także nowe narzędzie teleinformatyczne, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo, mowa tu o uruchomionej na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach 20 września ubiegłego roku Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Komendant podkreślił, że mieszkańcy bardzo odpowiedzialnie i mądrze korzystają z tego narzędzia. Na terenie powiatu kozienickiego jest niemal tysiąc zgłoszeń, a do każdego podchodzimy bardzo poważnie. Przedstawione zostało ,,krok po kroku” dodawanie nowych zgłoszeń na wskazanej ,,mapie”.

Kolejny ważny program, który został omówiony i jest realizowany przez policję to „Dzielnicowy Bliżej Nas”. To właśnie ten program eksponuje role dzielnicowego, który ma być dla społeczeństwa i bliżej ludzi celem rozwiązywania problemów lokalnej społeczności. Komendant podkreślił, że spotkania z mieszkańcami i pomaganie im w rozwiązywaniu problemów związanych z ich bezpieczeństwem są dla niego priorytetem. Przedstawił sylwetki wszystkich dzielnicowych zarówno z miasta jak i gminy Kozienice oraz z komisariatów policji w Gniewoszowie oraz Grabowie nad Pilicą. Zachęcił do korzystania z nowego narzędzia jakim jest „Moja Komenda” dzięki, której w łatwy i szybki sposób nawiążemy kontakt z najbliższą jednostką policji oraz z dzielnicowym.

 Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i  pytania od mieszkańców. Dyskusja trwała ponad 1,5 h, pytania zadawali min. radni oraz mieszkańcy. Najwięcej pytań było skierowanych do przedstawiciela GDKiA. Chodziło min. o przebudowę drogi 47 i 79, wydłużenie cyklu świateł na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Radomską w Kozienicach, budowy ścieżek rowerowych itp.

Wiele emocji wzbudziła kwestia monitoringu, który w ocenie wielu osób nie działa w wystarczający sposób. Insp. Tomasz Cybulski mówił o trzech problemach kozienickiej policji. Pierwszy to flota samochodowa, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze z planem to zostanie jeszcze w tym roku wzbogacona o cztery auta (dzięki współpracy z samorządami, same Kozienice dofinansują zakup dwóch). Kolejny problem to warunki lokalowe na komendzie, gdzie konieczny jest remont, a ostatnia kwestia to monitoring. Kozienice jako jeden z pierwszych samorządów zdecydowały się na jego montaż. Przez lata sieć mocno się zestarzała, z racji wieku jest awaryjna, nie działa w pełni i korzysta z nieaktualnych rozwiązań technologicznych. W praktyce brakuje jej daleko do ideału - działa, lecz nie zawsze w pełnym zakresie. Bieżące remonty nie eliminują wszystkich jej bolączek.

Jak zapowiedziała burmistrz Małgorzata Bebelska, trwają przygotowania do stworzenia nowej sieci monitoringu z wykorzystaniem znacznie nowszych technologii - światłowodów. Szybszy przesył, nowy sprzęt, mniejsza awaryjność, lepsza jakość, ale jednocześnie koszty. To jedno z wyzwań, z którymi Kozienice będą musiały się zmierzyć. Przejście na światłowody dotyczyć będzie także szkół i ich dostępu do Internetu, a ciężar finansowania modernizacji spadnie w dużej mierze także na samorząd.

Wszystkie wnioski z debaty zostaną przekazane do odpowiednich instytucji, które są merytoryczne odpowiedzialne za realizację wniosków jaki i udzielenie informacji zainteresowanym wnioskodawcą.

Państwu bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i udział w debacie.


 

Autor : mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony