Aktualności

Wspólne działania na rzecz pomocy osobom bezdomnym - podpisanie porozumienia ,,Pomocna Dłoń”

Chcąc dotrzeć z ,,pomocną dłonią” do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja z Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisała porozumieniem dzięki, któremu będą odbywały się cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać.

Niesienie pomocy osobom bezdomnym, starszym oraz mieszkającym samotnie i niezaradnym życiowo stanowi jedne z głównych działań policji, a także wielu instytucji. Ostrołęccy policjanci, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie już od wielu tygodni kontrolują miejsca gdzie takie osoby mogą przebywać. Te zadanie jest realizowane w głównej mierze przez policjantów tzw. pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowych, którzy bardzo dobrze znają swoje rejony służbowe.

Wczoraj w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce odbyło się podpisanie porozumienia ,,Pomocna Dłoń”, które pozwoli nam na jeszcze większe zaangażowanie w tym zakresie.

W jego podpisaniu udział wzięli: Komendant Miejski Policji w Ostrołęce, Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski wraz z Wiceprezydentem Grzegorzem Płochą, koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży ksiądz Radosław Kubeł, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Elżbieta Mierzejewska Nicewicz, Komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Wilga oraz Komendant Straży Miejskiej Piotr Liżewski, a także funkcjonariusze policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, kilkunastu ratowników medycznych i wolontariuszy z Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży oraz pracownicy MOPR.

Przed podpisaniem porozumienia policjanci z ostrołęckiego wydziału prewencji przedstawili informację z zakresu działań podejmowanych przez ostrołęckich policjantów na rzecz pomocy osobom bezdomnym. Następnie przyszedł czas na konkretne działanie. Już kilka minut po podpisaniu porozumienia w teren ruszyły trzy kilkuosobowe patrole, które kontrolowały miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się znajdować.

Podczas wspólnych patroli w kilku budynkach bez ogrzewania i okien pomimo temperatury oscylującej wokół zera stopni przebywały osoby, którym udzielona została pomoc. Ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniu Komendant Miejski Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztof Szymański powołał w strukturach ostrołęckiej komendy specjalnego koordynatora odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu problematyki żebractwa i bezdomności wśród małoletnich oraz dorosłych osób.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że od 1 listopada 2016 roku do 31 marca bieżącego roku ostrołęccy policjanci doprowadzili 56 osób do wytrzeźwienia, których stan realnie zagrażał ich zdrowiu i życiu. Tylko w tym roku od 1 listopada liczba ta zwiększyła się o kolejne 30 osób.

Pamiętajmy, że aby doszło do wychłodzenia organizmu wcale nie musi być wysoce ujemnych temperatur, takie przypadki miały miejsce nawet kiedy temperatura była nawet kilka stopni powyżej zera. Wiele policyjnych interwencji możliwych jest dzięki empatii ludzi, którzy widząc osoby śpiące na przysłowiowych ławkach, przystankach, czy też innych miejscach powiadamiają odpowiednie służby. To właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom docierającym do dyżurnego, możemy na czas dotrzeć we wskazane miejsce i pomóc potrzebującym.

Pamiętajmy także o osobach starszych i chorych zamieszkujących samotnie. W ramach sąsiedztwa odwiedźmy ich i zapytajmy, czy dobrze się czują, czy w ich mieszkaniu jest ciepło i czy nie potrzebują naszej pomocy chociażby z rozpaleniem w piecu. Żeby uczulić jak najwięcej osób na taki problem społeczny jakim jest bezdomność wczoraj odbyły się nagrania do filmu profilaktycznego, który będzie poruszał wspomnianą tematykę i będzie wyświetlany w mediach oraz podczas spotkań w szkołach z młodzieżą.

Widząc osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu zareagujmy, jednym telefonem możemy uratować ludzkie życie.

 

Autor: asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony