Pokaz ratownictwa lodowego ostrowskich policjantów i strażaków - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Pokaz ratownictwa lodowego ostrowskich policjantów i strażaków

Data publikacji 26.01.2018

Wczoraj na stawie miejskim ostrowska Policja i Straż Pożarna przygotowały pokaz ratownictwa lodowego. Widowisko odbyło się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Bezpieczne ferie 2018”.

Zimowa aura panująca od kilku dni sprawiła, że stawy i innego rodzaju zbiorniki wodne pokrył lód. Niestety zarówno wśród dzieci jak i dorosłych byli nierozsądni „odważni”, którzy wchodzili na takie zamarznięte akweny wodne co niestety kończyło się tragicznie. Ostrowscy strażacy i policjanci postanowili wykorzystać zimową pogodę, trwające ferie i przygotowali pokaz ratownictwa lodowego na stawie miejskim. Na lekcję bezpieczeństwa w terenie zaproszono dzieci i dorosłych.

Scenariusz pokazu był odzwierciedleniem interwencji Policji i Straży Pożarnej, do których dochodzi zimą na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Mężczyzna postanowił przejść przez zlodowaciały staw. W pewnym momencie kra pod nim się załamała i wpadł do wody. W takich warunkach atmosferycznych wystarczy tylko kilka minut, by organizm się wychłodził, w konsekwencji czego może nastąpić śmierć. Mężczyzna wzywa pomocy.

Podczas pokazu przypominano aby absolutnie nie podawać osobie tonącej ręki ponieważ może wciągnąć ratującego do wody, a to może skończyć się tragicznie dla obu osób. Decydując się na udzielenie pomocy należy stanąć na brzegu w bezpiecznym miejscu i podać np. galąź lub szalik. Jeżeli nie mamy możliwości udzielenia pomocy zadzwońmy na nr alarmowy po Straż Pożarną lub Policję.

Podczas pokazu zaprezentowano profesjonalnie przeprowadzoną akcję ratowniczą. Można było zobaczyć jak Straż Pożarna do ratowania ludzi na zamarzniętym zbiorniku wodnym używa specjalistycznego sprzętu, m.in sani lodowych. Ostrowscy policjanci również przygotowani są na takie zdarzenia. Starostwo Powiatowe przekazało policjantom rzutki ratunkowe, które wykorzystywane są w okresie letnim oraz zimowym podczas interwencji na zbiornikach wodnych. Policjant stojąc w bezpiecznym miejscu rzuca przedmiot z liną, osoba tonąca chwyta rzutkę, z którą jest wyciągana na brzeg. Taki element pokazu tez można było zobaczyć.

Wczorajszy pokaz ratownictwa lodowego miał na celu uświadomienie dzieciom oraz dorosłym, że przebywanie na zamarzniętych stawach czy rzekach stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wystarczy tylko chwila i może dojść do tragedii. Pokaz zorganizowano w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Bezpieczne ferie 2018”.

 

Autor: st. sierż. Marzena Laczkowska/AC

Powrót na górę strony