Aktualności

Niecodzienna akcja skierowana do młodzieży w ostrołęckim centrum kultury

Data publikacji 07.02.2018

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wraz z Urzędem Miasta zorganizowali wspólne działania przeciwko uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. W ich ramach zaprosili kilkaset młodych osób z Ostrołęki do kina na projekcje filmu „Najlepszy”, który porusza ten niezwykle ważny problem.

Ostrołęcka komenda każdego roku prowadzi blisko dwa tysiące spotkań profilaktycznych dotyczących różnych zagrożeń. Część z nich dotyczy niezwykle ważnej kwestii problemu społecznego, jakim są uzależnienia od narkotyków czy dopalaczy. Te bezpośrednie spotkania z młodzieżą są niezwykle ważne i dające bardzo dobre efekty.

Jednak zdajemy sobie sprawę, że aby dotrzeć do świadomości młodego człowieka wciąż trzeba szukać nowych rozwiązań, stąd wczorajsze zaproszenie młodzieży na seans filmowy „Najlepszy”. Sala ostrołęckiego centrum kultury wypełniła się do ostatniego miejsca.

Pomysłodawcą wczorajszych działań był Wydział Prewencji ostrołęckiej komendy, na czele z jego Naczelnikiem podkom. Piotrem Góralczykiem. W akcję byli także zaangażowani policjanci z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej i Patologii oraz z Zespołu do Spraw Komunikacji Społecznej.

Współorganizatorem akcji był Urząd Miasta w Ostrołęce z Prezydentem Januszem Kotowskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Ostrołęki Jerzym Grabowskim.

Po słowach skierowanych do młodzieży przez Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztofa Szymańskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki Jerzego Grabowskiego na temat wspomnianych zagrożeń odbyła się pogadanka z uczestnikami szkolenia.

Prowadził ją policjant, który omówił działania podejmowane przez ostrołęckich funkcjonariuszy na rzecz przeciwdziałania różnego rodzaju uzależnieniom oraz wpływie jaki młody człowiek ma na swoich rówieśników. Poruszone zostały także aspekty dotyczące regulacji prawnej dotyczące nieletnich oraz osób dorosłych.

Przed seansem głos zabrał też Mariusz Kowarski z Ośrodka Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Lipiance oraz terapeuta w ośrodku w Ostrołęce, który od wielu lat pomaga osobom uzależnionym. Terapeuta omówił proces ,,wyjścia” z nałogu, a także trudności z tym związane.

Jednak najważniejszym punktem spotkania była projekcja filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. To historia Jerzego Górskiego, który jako młody chłopak popadł w nałóg narkotykowy. W ciągu kilku lat znalazł się na skraju życia i śmierci. Przedawkowali jego przyjaciele, dziewczyna, niemal stracił córkę. Ratunkiem okazał się sport. Górski zaczął trenować triathlon – pływanie, bieganie i kolarstwo. Mimo wielu przeciwności losu i uzależnienia postanowił wziąć udział w największych zawodach tego typu na świecie – Iron Manie organizowanym w Stanach Zjednoczonych. Historia bohatera pokazuje jak ciężkie jest życie w uzależnieniu, jak mało osób wychodzi z nałogu, a ci którym się to udaje to nieliczne jednostki, których życie to ścieżka przetrwania. Seans pokazał co narkotyki potrafią zrobić z człowiekiem, jego psychiką i jak niszczą im życie, ale również był przestrogą i motywacją dla ludzi którzy walczą z własnymi słabościami.

 

Autor: asp. Tomasz Żerański/AC

  • Kadr z filmu "Najlepszy" reż. Łukasz Palkowski
    Kadr z filmu "Najlepszy" reż. Łukasz Palkowski
  • Kadr z filmu "Najlepszy" reż. Łukasz Palkowski
    Kadr z filmu "Najlepszy" reż. Łukasz Palkowski
Powrót na górę strony