Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

Data publikacji 27.04.2018

Rozpoczął się sezon prac polowych. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności, a zlekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu tego typu sprzętu, może mieć tragiczny finał.

Okres od wiosny do jesieni, to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. To czas kiedy szczególnie często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo.

Pamiętajmy również o tym, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania.

Pamiętajmy:

● nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych

● nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych

● nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka

● w obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze

● nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej

● nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły

● każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

● nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!

● nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach

● w stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj też, by inni to czynili!

● nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego doszło już do kilku zdarzeń podczas prac polowych i naprawy sprzętu rolniczego. Tylko w tym tygodniu 76-letni rolnik z Garwolina wykonując prace na polu zakopał się ciągnikiem wraz z maszyna rolniczą. Niestety próbując wyjechać w ciężkich warunkach spadł z pojazdu. Wpadł między ciągnik a pług, wtedy traktor zaczął się staczać. Został przygnieciony i z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Mężczyzna był trzeźwy.

Również w kwietniu, na terenie gminy Młynarze doszło do drugiego tragicznego w skutkach wypadku z ciągnikiem rolniczym. 77-letni mężczyzna pojechał traktorem na pole. Wypadł z niego i został przez pojazd przejechany. Niestety mężczyzna zmarł w szpitalu.

KPP Garwolin / KPP Maków Mazowiecki

 

Powrót na górę strony