Aktualności

Marsz mundurowych szlakiem bitew nad Wkrą wojny bolszewickiej

Policjanci, strażacy, przedstawiciele organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych wzięli udział w marszu, szlakiem bitew nad Wkrą wojny bolszewickiej. W ten sposób chcieli uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy marszu przeszli w sumie blisko 20 km idąc z Jońca do Nowego Miasta.

Organizatorem piątkowego marszu była Komenda Powiatowa Policji w Płońsku i Starostwo Powiatowe. Mundurowi do udziału w marszu zaprosili strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej, pracowników nadleśnictwa, członków Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” oraz uczniów klas mundurowych ze szkół średnich, a także uczniów szkół gimnazjalnych.

Ponad 20 km marsz przez teren miejscowości: Joniec, Szumlin, Sobieski, Królewo i Krajęczyn do Nowego Miasta, był dla jego uczestników lekcją historii i nie lada sprawdzianem wytrzymałości. Jednak jego głównym celem, było promowanie wśród młodych ludzi postaw patriotycznych i upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na cmentarzu w Jońcu oraz w Królewie i Nowym Mieście, na mogiłach zbiorowych żołnierzy poległych w wojnie bolszewickiej, uczestnicy marszu, przedstawiciele lokalnych władz i przedstawiciele służb, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pokazali, że pamiętają o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski.

 

Autor: mł. asp. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

Powrót na górę strony