Zabezpieczmy swoje jednoślady - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Zabezpieczmy swoje jednoślady

Data publikacji 25.05.2018

Komenda Miejska Policji w Radomiu zachęca wszystkich właścicieli jednośladów do znakowania rowerów. Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer”, oznaczenia oraz wydaniu właścicielowi tzw. dowodu rejestracyjnego, jako poświadczenia rejestracji pojazdu w bazie danych Policji. Policjanci znakują rowery w każdy czwartek w godz. 10-12 w radomskiej komendzie.

Oznaczenie roweru zostaje naniesione na ramie roweru w widocznym miejscu. Na naniesiony numer zostaje naklejona naklejka z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, która jest przechowywana w jednostce. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny. Znakowanie jest bezpłatne. Aby oznakować rower wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości. Policja będzie dysponować bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Głównym celem znakowania jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru. Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), lub dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela). Widoczne oznakowanie roweru może ewentualnie działać prewencyjnie czyli odstraszać potencjalnego złodzieja. Usługa jest darmowa, więc na pewno nie zaszkodzi. Obserwujemy co roku bardzo duże zainteresowanie znakowaniem rowerów, wiele osób zgłasza się do komendy by oznakować rower, dużym zainteresowaniem cieszy się ono także podczas wszelkiego rodzaju festynów.

Apelujemy, aby nie zostawiać roweru bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. To zaproszenie dla złodzieja. Wystarczy tylko kilka sekund, a im droższy rower, tym bardziej przyciąga wzrok. W tym przypadku duże znaczenie ma tu zastosowanie powiedzenia okazja czyni złodzieja.

Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru. Jeśli już zabezpieczamy nasz rower, warto robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem.

Rowerów nie zostawiamy przed blokiem, na klatce, przed sklepem, w słabo zabezpieczonych piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych.

Od początku roku na terenie miasta i powiatu odnotowaliśmy kradzież 53 rowerów. Zdarza się, że spod sklepów, z piwnic, balkonów, przypięte do stojaków rowery padają łupem złodziei. Większość z nich w ogóle nie była zabezpieczona.

Pamiętajmy, że odjechanie rowerem zajmuje dosłownie kilka sekund i zanim się odwrócimy jego może już nie być. W przypadku kradzieży roweru podobnie jak w przypadku ujawnienia jakiegokolwiek innego przestępstwa należy zgłosić to natychmiast w najbliższej jednostce policji.

 

Autor: Justyna Leszczyńska

Powrót na górę strony