Mazowieccy policjanci szkolili się z bezpiecznego i efektywnego użytkowania taserów - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Mazowieccy policjanci szkolili się z bezpiecznego i efektywnego użytkowania taserów

Data publikacji 25.05.2018

12 policjantów z terenu Mazowsza wzięło udział w szkoleniu z zakresu posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, czyli tzw. taserów. Szkolenie zakończyło się egzaminem.

Paralizator elektryczny to obecnie najnowszy środek przymusu bezpośredniego znajdujący się w uzbrojeniu Policji. Z założenia mniej inwazyjny od broni palnej, ale jednak niezupełnie nieszkodliwy. Tak, jak w przypadku pałki służbowej, której niewłaściwe użycie może spowodować poważne obrażenia, tak i w przypadku paralizatorów trzeba trzymać się ustalonych reguł. Bo w interwencji policyjnej nie wolno doprowadzić do tragedii.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jest jednym ze środków przymusu bezpośredniego, będącym w uzbrojeniu Policji. Paralizatory elektryczne używane przez Policję, w odróżnieniu od klasycznych paralizatorów opierających swoją zasadę działania na wywoływaniu bólu, zasadniczy efekt obezwładniający z zastosowaniem wystrzeliwanych sond uzyskują na drodze stymulacji nerwów odpowiedzialnych za kurczenie mięśni szkieletowych osoby obezwładnianej. Każdy paralizator elektryczny ma wewnętrzny rejestr,

W ostatnich dniach 12 policjantów z terenu Mazowsza wzięło udział w szkoleniu z zakresu posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, czyli tzw. taserów. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który przeprowadzili kom. Adam Roguski z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu oraz asp. szt. Dariusz Kołodziej z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

 

Autor: kom. Adam Roguski/Wydział Prewencji KWP

Powrót na górę strony