Policjanci w czasie wolnym od służby zatrzymują pijanych kierowców - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Policjanci w czasie wolnym od służby zatrzymują pijanych kierowców

Data publikacji 29.05.2018

Funkcjonariusze wyszkowskiej komendy w czasie wolnym od służby zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę. 47-latek wydmuchał ponad 2 promile alkoholu i swoją jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Prawo jazdy już stracił, grozi mu także kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pijanego kierowcę zatrzymał także będący na wolnym dyżurny z pułtuskiej jednostki. Funkcjonariusz uniemożliwił dalszą jazdę 27-letniemu mieszkańcowi pow. makowskiego. Ponadto mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Do pierwszego ze zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 19:50 na rondzie im. ks. Stanisława Szulca w Wyszkowie. Policjant z ogniwa patrolowo-interwencyjnego wydziału prewencji oraz wydziału kryminalnego, który obecnie odbywa szkolenie zawodowe podstawowe w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, jadąc ul. Kościuszki zauważyli kierowcę osobówki jadącego przed nim w sposób sugerujący, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Kierowca auta jechał zygzakiem ledwie trafiając w swój pas ruchu. W momencie kiedy kierowca kii zatrzymał się na rodzie mundurowi bez wahania wybiegli ze swojego samochodu, by udaremnić dalszą jazdę nietrzeźwemu mężczyźnie. Ten jednak postanowił uciec. Swoją podróż szybko zakończył tracąc panowanie nad pojazdem i uderzył w znak drogowy. Funkcjonariusze szybko dobiegli do samochodu, sprawdzili czy kierowca nie potrzebuje pomocy medycznej i zabrali kluczyki mężczyźnie. Wezwany na miejsce patrol policji potwierdził przypuszczenia młodych policjantów – 47-latek był kompletnie pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Drugie ze zdarzeń miało miejsce także w niedzielę ok. godz. 16. Dyżurny pułtuskiej jednostki będąc w czasie wolnym od służby kierował swoim samochodem, gdy spostrzegł w lusterku, że z dużą prędkością zbliża się do niego kierowca opla. Z przeciwka, po swoim pasie, jechała inna osobówka. W chwili, gdy kierowca opla zaczął go wyprzedzać, pojazd z naprzeciwka zmuszony był zjechać na pobocze. By przejazd był bezkolizyjny policjant zrobił to samo. Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy opla wzbudziło u dyżurnego podejrzenia, że jego kierowca może być pijany. Zdając sobie sprawę z tego, że kontynuacja jazdy autem przez taką osobę może stanowić ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, w tym osób pieszych zatrzymał kierowcę, a ze stacyjki wyciągnął kluczyki.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali wezwani na miejsce, poddali mężczyznę badaniu na trzeźwość. Jak się okazało 27- latek był kompletnie pijany. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

To kolejny przykład, gdzie czujność i godna naśladowania postawa innych kierowców, w tym przypadku policjantów po służbie, których postawa przyczyniła się do wyeliminowania z ruchu nietrzeźwych kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mogli doprowadzić do tragedii na drodze.

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, po-woduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba, nie pozostawajmy obojętni również wtedy gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom.

 

Autor: podkom. Damian Wroczyński/sierż. szt. Milena Kopczyńska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.19 MB)

Powrót na górę strony