Uważajmy na rowerzystów - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Uważajmy na rowerzystów

Data publikacji 30.05.2018

Ładna pogoda sprzyja rowerowym wyprawom. Jest też więcej zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego nie bagatelizujmy przepisów i zachowajmy zdrowy rozsądek na drodze.

Dzięki słonecznej pogodzie na ulicach i ścieżkach jest coraz więcej pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy, że są to najsłabiej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. W przypadku zderzenia z pojazdem to oni zazwyczaj odnoszą najpoważniejsze obrażenia ciała. Wielu kierowców nie traktuje rowerzystów jak równoprawnych użytkowników drogi, a często wymuszają na nich pierwszeństwo.

Niestety także wielu rowerzystów nie stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zabronione jest przejeżdżanie rowerzystów przez przejścia dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić go. Bardzo ważne jest prawidłowe wyposażenie roweru i nie zapominajmy o elementach odblaskowych. Korzystajmy z wyznaczonych ścieżek rowerowych i pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami. Wzajemny szacunek i zrozumienie może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

A o to przyklady zdarzeń jakie miały miejsce tylko w maju na terenie powiatu radomskiego

W Radomiu na ulicy Wałowej kierujący pojazdem marki infiniti, cofając potrącił 33-letnią rowerzystkę. Kobieta została przewieziona do szpitala.

W Pionkach na ulicy Polnej kierujący pojazdem lublin cofając potrącił 71-latkę. Rowerzystka trafiła do szpitala.

W Radomiu na ulicy Kozienickiej doszlo do portącenia rowerzysty, który wjechał na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd. Mężczyzna został przewieźiny do szpitala. Na dodatek okazał się, że jest poszukiwany listem gończym.

Apelujemy do wszystkich kierowców o bezpieczną i rozważną jazdę. Pamiętajmy, że rowerzystów, podobnie jak motocyklistów, nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodowa. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od rozsądku, rozwagi i wyobraźni kierowców samochodów i ich samych.

Autor: Justyna Leszczyńska

Powrót na górę strony