Tymczasowe areszty i dozory za przemoc w rodzinie - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Tymczasowe areszty i dozory za przemoc w rodzinie

Data publikacji 02.06.2018

W ostatnim czasie na terenie powiatu kozienickiego funkcjonariusze kilka razy reagowali w czasie interwencji na przypadki przemocy w rodzinie. Podejrzani o znęcanie się nad swoimi bliskimi, 31 i 26-latek decyzją sądu trafili na dwa miesiące do aresztu, natomiast wobec 28 i 37-latka sąd zastosował policyjny dozór, nakaz opuszczenie lokalu mieszkalnego oraz zbliżania się.

Kilka dni temu kozieniccy policjanci interweniowali wobec jednego z mieszkańców powiatu. 31-letni mężczyzna, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną, groził jej też, że ją zabije, używając niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Kilka dni później funkcjonariusze podczas interwencji domowej zatrzymali w podobnych okolicznościach 26-latka, który nękał i groził swoim rodzicom. Ten mężczyzna również został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu.

Zebrane przez Policję w trakcie dalszego postępowania materiały pozwoliły na wystąpienie przez prokuraturę z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec 31-latka i 26-latka tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu młodych mężczyzn na okres dwóch miesięcy.

Kolejne dwa środki prawne w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakazu natychmiastowego opuszczenia lokalu sąd zastosował wobec 28-latka i 37-latka z powiatu kozienickiego. W środę funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zostali wezwani na interwencję domową dotyczącą przemocy w rodzinie. Zarówno jeden, jak i drugi mężczyzna znęcali się psychicznie i fizycznie nad swoimi partnerkami, nie mieli dla nich nie tylko zrozumienia, ale i litości.

Powyższe przykłady pokazują, że przemoc w rodzinie jest w szczególnym zainteresowaniu Policji, a sprawcy nie pozostają bezkarni. Zatrzymanym mężczyznom grozi nawet 5 lat pozbawiania wolności.


Pamiętajmy, że pomocą w przypadkach zaistnienia przemocy w rodzinie oprócz instytucji organów ścigania, czyli Policji, Prokuratury czy Sądu Rodzinnego zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym oraz Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.Autor : mł. asp Ilona Tarczyńska/AC

Powrót na górę strony