Bezpieczeństwo nad wodą – wyszkowscy wodniacy rozpoczęli sezon - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Bezpieczeństwo nad wodą – wyszkowscy wodniacy rozpoczęli sezon

Data publikacji 04.06.2018

Służba na wodzie jest ważna i potrzebna – najbardziej podczas wakacji. Priorytetowym zadaniem policyjnych wodniaków jest dbanie o bezpieczeństwo osób aktywnie wypoczywających na wodzie i jej okolicach. Kierowani do tej służby są policjanci, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia. 1 czerwca wyszkowscy policjanci rozpoczęli wodne patrole na rzece Bug.

Słoneczna i ciepła pogoda, którą cieszyliśmy się w ostatni weekend, jest miejmy nadzieję zwiastunem tego czego doświadczymy podczas zbliżającego się sezonu letniego. Sezonu, który wprawdzie na dobre się jeszcze nie rozpoczął, ale nad akwenami możemy spotkać już wielu plażowiczów i miłośników wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, aby właśnie aktywność nad wodą połączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość spróbujmy wybierać te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać do końca sezonu wyszkowscy policjanci, którzy będą kontrolować niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu tragediom nad wodą. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

 

Autor: podkom. Damian Wroczyński

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.33 MB)

Powrót na górę strony