O bezpieczeństwie w trakcie festynu rodzinnego - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

O bezpieczeństwie w trakcie festynu rodzinnego

Data publikacji 04.06.2018

Zorganizowany w ogrodach nowomiejskiego Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów festyn rodzinny był kolejną okazją do spotkania policjantów ze społeczeństwem. Mundurowi promowali m.in. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz działania "Kręci mnie bezpieczeństwo".

W minioną niedzielę w Nowym Mieście nad Pilicą odbył się festyn rodzinny, w który czynnie włączyli się mundurowi z Radomia, Grójca i KGP. Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu udzielali uczestnikom festynu porad profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz podczas wypoczynku letniego. Dla najmłodszych przygotowali zabawę edukacyjną, w trakcie której dzieci miały za zadanie zaliczyć 4 etapy szkoleniowe, a wśród nich: oglądały filmy profilaktyczne przypominające jak należy zachowywać się w trakcie pobytu nad wodą, czy też ostrzegające przed niebezpiecznymi kontaktami z osobami nieznajomymi. Dzieci mogły samodzielnie pobrać odciski palców i dłoni zapoznając się z tajnikami pracy laboratoryjnej, nauczyć się z zasad bezpiecznego poruszania po drodze, w tym pokonać rowerowy tor przeszkód oraz odgadnąć krzyżówki i rebusy.

Najwytrwalszym policjanci wręczali drobne upominki w postaci słodyczy i pamiątkowych dyplomów. Na nieco starszych uczestników zabawy czekało dodatkowe, trudniejsze zadanie, polegające na sprawdzeniu ich wiedzy o zagrożeniach wynikających z kontaktu ze środkami psychoaktywnymi. Edukację w tym zakresie, w przystępny sposób, młodzież zdobywała biorąc czynny udział w planszowej grze profilaktycznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy posłuszeństwa psów służbowych. Policjanci przewodnicy wraz ze swoimi podopiecznymi czworonogami zaprezentowali pracę podczas zatrzymania niebezpiecznego i agresywnego przestępcy.

Dla wszystkich zgromadzonych udostępniono Ruchome Stanowisko Dowodzenia Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji oraz prezentowano umundurowanie policjanta biorącego udział w zabezpieczeniu imprezy masowej. Dodatkowo policjanci SPPP w Radomiu przeprowadzili pokazy taktyk i technik interwencji, prezentując metody obezwładniania, stosowania chwytów obezwładniających oraz zatrzymywania osób.

Przy policyjnej karetce z SPPP w Radomiu, funkcjonariusze będący ratownikami medycznymi udzielali instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uwagę widowni przykuło także stoisko Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Radomiu prezentujące różne rodzaje broni wykorzystywanej przez policjantów tej komórki podczas realizacji trudnych i niebezpiecznych zadań. Zainteresowaniem nieco starszych odbiorców cieszyły się informacje o zasadach korzystania z aplikacji „Moja Komenda” w ramach działania - Dzielnicowy bliżej nas. Wiele osób od razu na miejscu, dzięki wskazówkom policjantów, skorzystało z możliwości samodzielnego wykorzystania telefonu do ustalenia właściwego miejscowo dzielnicowego, w tym jego danych personalnych, adresu e-mail czy numeru telefonu służbowego. Dodatkowo prezentację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zasady korzystania z niej oraz programu "Kręci mnie bezpieczeństwo" przeprowadzili policjanci z Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Niecodziennym widokiem dla zebranych były konie służbowe wykorzystywane do pełnienia codziennych służb przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Zwieńczeniem festynu był przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu konkurs profilaktyczny z nagrodami, adresowany do dzieci. Ponadto, w tegorocznym festynie uczestniczyli żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego i inne służby.

Spotkanie mundurowych z uczestnikami festynu przebiegło w bardzo miłej atmosferze, co sprzyjało edukacji z zakresu bezpieczeństwa i łatwemu zapamiętywaniu tematyki udzielanych porad. A wszystko to działo się w ramach VIII Festynu Rodzinnego „Spotkanie z błogosławionym”.

 

Autor: kom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony