Policjanci na Festiwalu "Kalat Nissa Film Festival" - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Policjanci na Festiwalu "Kalat Nissa Film Festival"

Data publikacji 05.06.2018

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu była partnerem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu "Kalat Nissa Film Festival" który odbył się w Caltanissetta na Sycylii od 24 do 27 maja 2018 roku. Mazowieccy policjanci, na czele z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Markiem Świszczem byli gośćmi specjalnymi VIII edycji festiwalu zorganizowanego przez włoskie Stowarzyszenie "Laboratorium Marzeń".


 

4 dniowy pobyt policjantów w Caltanissetta to nie tylko projekcje filmowe. W tym czasie policjanci gościli w szkole, gdzie wzorem przedsięwzięć profilaktycznych realizowanych przez Policję na Mazowszu, uczniowie przygotowali projekt antynarkotykowy, do udziału w którym zaprosili specjalistów, w tym terapeutę, aptekarza oraz przedstawiciela Policji. Pomysł na jego realizacji powstał po wizycie Fernando Barbieri dyrektora festiwalu, a jednocześnie nauczyciela, który w ubiegłym roku był jednym z gości na X Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu w ramach programu Erasmus+. Zainspirowany działaniami prowadzonymi w Polsce, którym mógł się przyjrzeć z bliska oraz uczestniczyć w niektórych osobiście postanowił pomysły te, przynajmniej częściowo wdrożyć w szkole, w której uczy. Insp. Marek Świszcz opowiedział zgromadzonej młodzieży oraz nauczycielom o przedsięwzięciach profilaktycznych Policji oraz zaprezentował przebieg festiwalu filmowego Kameralne Lato, który od 10 lat odbywa się w Radomiu. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji o działaniach prowadzonych na Mazowszu, doceniając ich innowacyjność i uniwersalność.

W trakcie wizyty w miejscowej jednostce karabinierów, jej komendant osobiście oprowadził policjantów z Polski, opowiedział o stanowisku kierowania, a także przybliżył zakres zadań i działań realizowanych przez tę grupę mundurowych.

W trakcie pobytu nie zabrakło spotkań z młodzieżą i mieszkańcami Caltanissetta, wśród których obecność policjantów z Polski wzbudzała wielkie zainteresowanie.

Festiwal "Kalat Nissa Film Festival" połączony jest z konkursem, do którego filmowcy, szkoły, instytuty, stowarzyszenia mogą zgłaszać krótkie filmy. Policjanci uczestniczyli także w gali finałowej festiwalu, gdzie insp. Marek Świszcz był jedną z osób wręczających nagrody dla zwycięzców konkursu filmowego. Gościem specjalnym uroczystości był 3 krotny zdobywca Oskara operator filmowy Vittorio Storaro, który opowiedział o swojej pracy z największymi gwiazdami światowego kina.

W trakcie wizyty padły zobowiązania kontynuacji współpracy w ramach programu Erasmus+, która umożliwi dalszą wymianę doświadczeń służb mundurowych oraz instytucji działających na rzecz kreowania profilaktyki.

Autor: podinsp. Katarzyna Kucharska

 

Powrót na górę strony