Aktualności

Dzięki czujności rodziny nie doszło do kolejnego oszustwa. Fałszywy wnuczek w rękach płońskich policjantów

Data publikacji 18.06.2018

Płońscy kryminalni dzięki przezorności seniorki i sprawnie przeprowadzonej policyjnej akcji zatrzymali młodego mężczyznę próbującego dokonać oszustwa metodą na „wnuczka”. W piątek decyzją sądu 19-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu nawet do 8 lat wiezienia.

Kilka dni temu dyżurny płońskiej komendy odebrał telefon o próbie oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Dzwoniący przekazał informację, że chwilę wcześniej na telefon stacjonarny 72-letniej kobiety, zadzwoniła nieznajoma podająca się za jej córkę. Fałszywa córka opowiedziała seniorce legendę o wypadku drogowym, który spowodowała i zatrzymaniu jej przez Policję. Próbowała nakłonić swoją rozmówczynię do przekazania 45 tys. zł. na załatwienie spraw związanych z wypadkiem i opłaceniem kaucji. Przezorna seniorka w czasie prowadzonej rozmowy, z telefonu komórkowego, skontaktowała się z członkiem swojej rodziny. Fałszywej córce zgodziła się przekazać 15 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami po pieniądze miał się zgłosić młody mężczyzna, znajomy „córki”. Od razu zaalarmowani zostali płońscy policjanci.

Kryminalni szybko zareagowali i przygotowali zasadzkę. Cała policyjna akcja rozgrywała się przed płońską komendą, gdyż oszuści na swoja ofiarę wybrali osobę mieszkającą przy tej samej ulicy, przy której mieści się jednostka Policji. Stosując obserwację poczekali, aż oszust zgłosi się po pieniądze i zatrzymali go w czasie próby odebrania gotówki. Mężczyzną tym był 19-latek z gm. Czerwińsk.

Młody mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania doprowadzenia seniorki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Grozi mu do 8 lat więzienia. Decyzją sądu, na wniosek płońskiej prokuratury, już został aresztowany na najbliższe 3 miesiące.

Do płońskiej komendy, w dniu zatrzymania młodego oszusta, zgłosiło się jeszcze troje mieszkańców Płońska, od których prawdopodobnie te same osoby, przedstawiając podobne historie, próbowały wyłudzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Płońscy policjanci apelują do mieszkańcu powiatu płońskiego, ciechanowskiego, sochaczewskiego i płockiego, którzy zostali oszukani w podobny sposób o zgłaszanie się do najbliższej jednostki policji lub bezpośredni kontakt z Komendą Powiatową Policji w Płońsku.

Zwracamy się również z apelem do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie lub pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Autor: mł.asp. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony