Aktualności

Diecezjalne Święto Policji w Sochaczewie

Data publikacji 08.10.2018

Wczoraj w kościele Św. Wawrzyńca w Sochaczewie odbyło się Diecezjalne Święto Policji. Podczas nabożeństwa będącego wspomnieniem Archanioła Michała - patrona Policji, wzięło udział wielu znamienitych gości, którzy wraz z mieszkańcami modlili się w intencji policjantów, pracowników Policji i ich rodzin.

Wczoraj o godz. 18 w kościele Św. Wawrzyńca w Sochaczewie rozpoczęła się Msza Święta w intencji wszystkich policjantów, pracowników Policji i ich rodzin. Swoją obecnością, na uroczystości będącej wspomnieniem patrona funkcjonariuszy – Archanioła Michała, zaszczycił Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka; Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Jarosław Rybka; Kapelan Policji Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud; podinsp. Robert Horosz z Biura Historii i Tradycji Policji KGP, komendanci jednostek Policji garnizonu mazowieckiego i łódzkiego, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, wojska, straży pożarnej, współpracujących instytucji oraz uczniowie klasy mundurowej wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.

Biskup Wojciech Osial w swoim kazaniu przypomniał tragiczne losy policjantów II RP, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Mówił o tym, jak walczyli o wolność, jakimi kierowali się wartościami i wielokrotnie podkreślał, że oddali życie za wolność i Polskę, że możemy być dumni, że tak duży wkład w niepodległość ma Policja Państwowa. Biskup również podziękował sochaczewskim policjantom, za codzienną, pełną poświęcenia służbę - „Dziękujemy za to, że jesteście tam, gdzie inni boją się iść. Dziękujemy, że jesteście tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy i za to, że jesteście zawsze dyspozycyjni i na każde zawołanie. Wielkie Bóg zapłać.”

Na zakończenie uroczystej mszy, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański podziękował biskupowi w imieniu funkcjonariuszy, pracowników Policji i ich rodzin za modlitwę, natomiast na ręce Kapelana Policji Diecezji Łowickiej złożył tablo w podziękowaniu za codzienne wsparcie duchowe, pomoc i dobre słowo.

Krótkie spotkanie z historią Policji Państwowej możliwe było dzięki wystawie „Policja Państwowa 1919 - 1939”, którą udostępniło Biuro Historii i Tradycji Policji KGP. Poza tym, policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii przeprowadzili wiele konkursów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, znakowali rowery i zachęcali do wstąpienia do służby w Policji.

Tradycyjnie, ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji pod batutą insp. Janusza Trzepizura oraz Kompania Honorowa Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Płocka.

 

Autor: mł. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony