Aktualności

Pokaz ratownictwa na lodzie oraz działania poszukiwawcze w ramach "Bezpiecznych ferii 2019" w Ciechanowie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, w ramach ogólnopolskiej akcji ,, Bezpieczne Ferie 2019’’, strażacy przeprowadzili pokazy ratownictwa lodowego, natomiast policjanci koordynowali działania poszukiwawcze zaginionego. W działania ratowniczo-poszukiwawcze zaangażowani byli również żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Miejskiej, strażacy ochotnicy, harcerze. Była to doskonała okazja do sprawdzenia się na polu współdziałania różnych służb w sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w zimowych warunkach.

Na akwenie wodnym pod wędkarzami łowiącymi ryby załamał się lód. Jeden z mężczyzn wpadł do wody i nie może wydostać się o własnych siłach. Osoba postronna nie ma możliwości udzielenia skutecznej pomocy i powiadamia Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Ciechanowi . Z informacji uzyskanych od zgłaszającego, prawdopodobnie z wędkarzem który wpadł do wody, przebywały jeszcze dwie osoby. Jedna z nich znajduje się na pokrywie lodowej i nie jest w stanie samodzielnie zejść, ponieważ lód zaczyna pękać, zaś druga osoba oddaliła się z miejsca zdarzenia w kierunku lasu.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Całą akcję ratunkową podczas groźnych wypadków, do których może dojść na zamarzniętych akwenach wodnych mogli zobaczyć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz młodzież z klasy mundurowej I LO PUL w Ciechanowie. W trakcie spotkania, policjanci wręczyli młodzieży ulotki z poradami bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych.

Funkcjonariusze Straży Pożarnej prezentowali sposoby ratowania osób z wykorzystaniem deski lodowej. Natomiast policjanci zainscenizowali działania poszukiwawcze osoby zaginionej, przy wykorzystaniu psa służbowego, urządzenia termowizyjnego oraz quadów. Ćwiczenia nie odbyły by się tak sprawnie gdyby nie współdziałanie z żołnierzami WOT, harcerzami i ochotnikami. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Strażacy i policjanci apelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i ślizgawkach. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczeństwo podczas zabaw na zamarzniętych akwenach i w niedozwolonych miejscach, podkreślali, że tylko sztuczne lodowisko może zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo.

Akcja „Bezpieczne ferie 2019”, skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej, a także do organizatorów zimowego wypoczynku.

 

Autor: kom. Jolanta Bym

 

 

Powrót na górę strony