Oszukiwał starsze kobiety. Fałszywy wnuczek w rękach ostrołęckich policjantów - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Oszukiwał starsze kobiety. Fałszywy wnuczek w rękach ostrołęckich policjantów

Data publikacji 18.01.2017

Sprawne działania funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej w Ostrołęce pozwoliły na zatrzymanie na gorącym uczynku mężczyzny, który chciał oszukać starszą kobietę metodą ,,na wnuczka”. 21-latek został zatrzymany gdy czekał na przekazanie 20 tys. złotych. Był całkowicie zaskoczony. Mężczyzna godzinę wcześniej odebrał od innej mieszkanki miasta kwotę około 9 tys. złotych. Policjanci odzyskali całą gotówkę, która została zwrócona seniorce.

W poniedziałek dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał kilka sygnałów o próbie oszustw metodą ,,na wnuczka”. Według osób zgłaszających mężczyzna dzwoniąc podawał się za wnuczka lub członka rodziny i tłumacząc się nagłą sytuacją życiową prosił o jak najszybsze przekazanie pieniędzy.

W celu uprawdopodobnienia całego zdarzenia telefon przekazywał fałszywemu policjantowi, który potwierdzał jego słowa. Jeden z takich telefonów w poniedzialek około południa odebrała 67-letnia mieszkanka Ostrołęki. Mężczyzna podczas rozmowy podając się za członka rodziny poprosił od niej o pieniądze - 20 tys. złotych.

Jednak oszust mieł pecha, gdyż kobieta, do której zadzwonił w ubiegłym roku padła ofiarą podobnego przestępstwa. Po tym zdarzeniu została pouczona na powyższe sytuacje przez policjantów. Rozmowy z policjantami przyniosły efekt, teraz kobieta wykorzystała tą wiedzę i nie dała się już „nabrać”. W trakcie prowadzonej rozmowy z oszustem poprosiła dyskretnie sąsiadkę by powiadomiła Policję. Obydwie kobiety wykazały się właściwą postawą i czujnością.

Natychmiast po otrzymaniu informacji w sprawę włączyli się funkcjonariusze wszystkich wydziałów ostrołęckiej komendy. Zarówno umundurowani, jak i kryminalni. Informacja wraz z ostrzeżeniem przed oszustami już po kilkunastu minutach pojawiła się także w lokalnych mediach.

Po kilkunastu minutach od odebrania zgłoszenia policjanci z wydziału patrolowego pod jednym z bloków w centrum Ostrołęki wytypowali i zatrzymali podejrzewanego o oszustwa mężczyznę. Okazał się nim 21–letni mieszkaniec powiatu makowskiego. Mężczyzna podczas zatrzymania był zupełnie zaskoczony.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna około godziny wcześniej odebrał od 91- letniej, również mieszkanki Ostrołęki pieniądze w kwocie 9 tys. złotych. Przejęta całą sytuacją kobieta bez wahania przekazała pieniądze fałszywemu wnuczkowi. Cała kwota została w całości odzyskana i zwrócona właścicielce.

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Wczoraj usłyszał zarzuty dokonania i usiłowania oszustwa. Dalsze czynności pod nadzorem prokuratury prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału dochodzeniowo-śledczego.

 

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu telefonu, w którym ktoś prosi o przekazanie pieniędzy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie działajmy w pośpiechu i bez upewnienia się czy mamy do czynienia z prawdziwym członkiem naszej rodziny. Nie przekazujmy nikomu żadnej gotówki. Skontaktujmy się z wnuczkiem oraz z członkami naszej rodziny, ale oddzwońmy pod numery telefonu, które od lat mamy zapisane. Nie oddzwaniajmy dla sprawdzenia sytuacji pod numer telefonu, który podaje nam fałszywy wnuczek.

Oprócz metody „na wnuczka”, często stosowaną jest też metoda ,,na policjanta”, bądź „na policjanta”, czy funkcjonariusza innych służb. W takich przypadkach również nie przekazujmy żądnej gotówki. Pamiętajmy, że ani Policja, ani inne służby NIGDY nie żądają przekazania im czy komuś wskazanemu pieniędzy!!!

Jeśli taka sytuacja ma miejsce to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

W każdym takim przypadku należy o zdarzeniu natychmiast powiadamiać Policję. Dużą rolę pełni tu również rodzina i bliscy seniorów. To my powinniśmy rozmawiać z nimi, by przestrzec przed taką sytuacją. Ostrzegajmy, ale też uczmy co powinni zrobić gdy odbiorą telefon i usłyszą w nim, że mają przekazać komuś pieniądze.

 

 

Autor: mł. asp. Tomasz Żerański/AC

Powrót na górę strony