Policjanci u babć i dziadków - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Policjanci u babć i dziadków

Data publikacji 05.02.2020

Policja wykorzystuje każdą możliwość do uświadamiania starszym osobom o grożącym im niebezpieczeństwie ze strony oszustów. Taką właśnie okazją była Akademia dla babć i dziadków, którą przygotowały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 w Pionkach. Uroczystość odbyła się w Hali Miejskiej w Pionkach.

Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez dyrektor Genowefę Czerwiec głos zabrały przedstawicielki Wydziału Prewencji KWP zs w Radomiu. Mł. asp. Karolina Nowocin i mgr Małgorzata Dukała podkreśliły fakt, iż na terenie garnizonu mazowieckiego nadal odnotowuje się przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy też podając się za wnuczka wyłudzają od seniorów oszczędności całego życia. Podkreśliły, że niezastąpiona w działaniach profilaktycznych jest rola poszczególnych członków rodziny, którzy stale powinni przypominać seniorom o istniejących zagrożeniach i ustalić sposób postępowania na wypadek próby ich oszukania.

W związku z powyższym Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu opracował „Oświadczenia dla Babci i Dziadka”, do przekazania których zaangażowani zostali najmłodsi członkowie rodziny – wnuczęta. Oświadczenie to zawiera swoistego rodzaju deklarację, jaką dziadkowie składają dzieciom, że będą dbać o swoje bezpieczeństwo i nie staną się ofiarami oszustów. Przedstawicielki Mazowieckiej Policji zaapelowały do seniorów o rozsądek w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych. Pośpiech i emocje nie są dobrymi doradcami. Najważniejsze to w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, natychmiast poinformować Policję.

Po zakończeniu akademii, dopełnieniem działań profilaktycznych było przekazanie wszystkim babciom i dziadkom ulotek informacyjno-edukacyjnych. Ulotki zawierały najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych metod oszustw oraz porady jak nie stać się ofiarą przestępców.

Autor: Małgorzata Dukała

 

Powrót na górę strony