Aktualności

Nowy spot "Zwolnij i pozwól żyć" promujący bezpieczeństwo na drogach oraz podsumowanie ferii

Data publikacji 26.02.2020

Za nami ferie zimowe. Jak co roku, był to czas wzmożonej pracy policjantów, którzy dbali o bezpieczeństwo podróżujących, a teraz będą promować właściwe postawy wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W czasie ferii mazowieccy policjanci przeprowadzali pracowali na drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, ale prowadzili też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami, podczas których przypominali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.

Przez te dwa tygodnie liczba wypadków drogowych na Mazowszu była większa niż w analogicznym okresie roku 2019 (2019-66, 2020-74), a w wyniku tych zdarzeń 87 osób zostało rannych (78 osób w 2019 roku). Niestety w tym czasie na drogach zginęły 4 osoby, wśród których 3 to były osoby piesze.

W trakcie feryjnych działań funkcjonariusze pełniący służbę na drogach skontrolowali 195 autobusów i tylko w 3 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości stanu technicznego.

Podsumowanie działań, które w ferie prowadzili policjanci było też dobrym momentem do przypomnienia o bezpieczeństwie niechronionych uczestnikow ruchu drogowego. Choć do potrąceń pieszych w większości przypadków dochodzi z winy kierowców, to właśnie piesi płaca najwyższą cenę. W 2019r na Mazowszu w 2267 wypadkach, aż 445 uczestnikami zdarzeń byli piesi, spośród których 79 zginęło.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia. Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Mając na uwadze tragiczne zdarzenia z minionego roku, a także ilość wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci KMP oraz KWP w Radomiu stworzyli krótki spot, którym chcą uzmysłowić wszystkim użytkownikom dróg, odpowiedzialność za swoje zachowanie. W krótkim filmiku szczególną uwagę zwrócono na fakt, że co czwata ofiara śmiertelna na polskich drogach to pieszy, a przyczyną większości wypadków drogowych jest nadmierna prędkość.

 

Zespół Prasowy KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.61 MB)

Powrót na górę strony