Wielkanoc w cieniu epidemii koronawirusa - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Wielkanoc w cieniu epidemii koronawirusa

Data publikacji 14.04.2020

To były wyjątkowe święta. Spędzaliśmy je często przed telefonem rozmawiając z najbliższymi w czasie videokonferencji poprzez popularne komunikatory internetowe. Policjanci, którzy w tym czasie pełnili służbę, zwracali uwagę nie tylko na to, czy jeździmy bezpiecznie, ale też na to, czy nie opuszczaliśmy domów łamiąc zasady kwarantanny przy okazji narażając bez powodu inne osoby na niebezpieczeństwo. Od piątku na drogach Mazowsza doszło do 9 wypadków, w których rannych zostało 13 osób. Nikt nie zginął. Na ulicach było więcej policyjnych patroli, a sytuację z powietrza monitorowały drony.

Wiosenna aura oraz świąteczna atmosfera sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu, a to niestety w związku z trwającą epidemią, jest nadal niemożliwe. Większość mieszkańców Mazowsza zastosowała się do apeli policjantów w zakresie ograniczenia kontaktów z innymi osobami oraz zakazów przemieszczania się. Jednak niektórzy złamali powszechnie obowiązujące zakazy. Policjanci w miniony, świąteczny weekend, nałożyli 126 mandatów karnych i skierowali do sądów 114 wniosków w związku z naruszeniem przepisów dotyczących zakazów przemieszczania się. Do służb sanitarnych przekazano także informacje dotyczące 20 naruszeń kwarantanny oraz innych przepisów, co zagrożone jest grzywną w wysokości do 30 tys. zł. Od piątku na drogach Mazowsza doszło do 9 wypadków, w których rannych zostało 13 osób. Nikt nie zginął. Zatrzymano także 54 nietrzeźwych kierowców (w analogicznym okresie w 2019 roku wydarzyło się 23 wypadki, w których zginęły 2 osoby, a 28 osób zostało rannych).

Mazowieccy policjanci przypominają, że od czwartku, 16 kwietnia, wprowadzany został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużone są również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do 19 kwietnia obowiązują nadal: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja obowiązuje nadal: zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę — pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj); obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.3 MB)

Powrót na górę strony