Aktualności

„Profilaktyka oczami młodzieży” - konkurs dla uczniów żyrardowskich szkół

Data publikacji 22.02.2017

Zaraz po feriach w szkołach na terenie Żyrardowa pełną parą rusza konkurs zatytułowany „Profilaktyka oczami młodzieży” zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie pod patronatem Prezydenta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Forma konkursu przybrała nowatorską formę: szkoły rywalizować będą spektaklami o tematyce, którą zazwyczaj policjanci poruszają podczas zajęć.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz I-III gimnazjum. Jego regulamin został stworzony po konsultacjach policjantów z Panią Dyrektor Wydziału Oświaty w Żyrardowie oraz dyrektorami żyrardowskich szkół. Konkurs podzielony został na III etapy:

I etap-szkolny- wewnętrzna komisja każdej szkoły wyłoni jeden spektakl w każdej grupie wiekowej, który będzie reprezentował szkołę w dalszej rywalizacji

II etap- międzyszkolny- pięcioosobowa komisja podczas przeglądu spektakli w Centrum Kultury w Żyrardowie wybierze zwycięski spektakl oraz przyzna dwa wyróżnienia/ w każdej kategorii wiekowej/

III etap- finał- podczas uroczystej gali w Centrum Kultury w Żyrardowie Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie- mł. insp. Arkadiusz Zgieb w towarzystwie Prezydenta Miasta Żyrardowa Pana Wojciecha Jasińskiego wręczą zwycięzcom nagrody oraz wyróżnienia.

Oprócz udziału w konkursie, gdzie przede wszystkim będzie liczyła się praca zespołowa celem konkursu jest też uświadomienie i przypomnienie młodzieży problemów, z którymi spotykają się na co dzień oraz pokazanie ich innym „oczami młodzieży”. Agresja wśród rówieśników czy wykluczenia to codzienność w szkołach zarówno podstawowych jak i gimnazjach. Bezpieczne korzystanie z internetu to kolejne uniwersalne dla obu grup zagadnienie. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo w domu /klasy 4-6/ a także propagowanie życia bez uzależnień /I-III Gimnazjum/.

Tematyka spektakli:

  1. Klasy IV-VI Szkoły podstawowej: „Nie jesteś inny”- prawidłowe relacje rówieśnicze, zwrócenie uwagi na przemoc u młodzieży, przeciwdziałanie wykluczeniom; „Nie daję się wciągnąć”- bezpieczne korzystanie z Internetu; „Bezpieczeństwo w domu- odpowiedzialność w każdym wieku”- propagowanie właściwych postaw podczas pobytu w domu

  2. Klasy I-III Szkoły Gimnazjalnej – tematyka: „Stop cyberprzemocy”- zwrócenie uwagi na negatywne skutki niewłaściwego użytkowania internetu; „Wybierz swoją drogę”- propagowanie życia bez uzależnień (dopalaczy, narkotyków, alkoholu); „Inny nie znaczy gorszy”- zwrócenie uwagi na wykluczenia wśród młodzieży, uznawanie i akceptacja indywidualnych różnic między ludźmi (stan majątkowy, kibicowanie, różnice rasowe, poglądowe itp…)

 

Regulamin

asp. Agnieszka Ciereszko

 

Powrót na górę strony