Aktualności

Plaga oszustw przeciwko seniorom

Data publikacji 02.10.2020

Pogarszające się zdolności umysłowe oraz związana z wiekiem bezradność czy samotność powodują, że seniorzy stają się łatwym celem oszustów i innych przestępców. Wielu seniorów potrafi uwierzyć w wymyślone historie dotyczące prośby o przekazanie zgromadzonych oszczędności obcym osobom.

W ostatnim czasie na terenie garnizonu mazowieckiego codziennie mamy do czynienia z usiłowaniem lub dokonaniem oszustwa w powyższy sposób. Przestępcy wykorzystują łatwowierność seniorów, dobroć i chęć pomocy innym. Przez to coraz skuteczniej pozbawiają ich posiadanych środków finansowych.

Informujemy, że nie ma takiej praktyki, by policjant, lekarz czy inny funkcjonariusz publiczny pobierał gotówkę od osoby starszej, w celu zabezpieczenia jej oszczędności, przekazania na leczenie kogoś bliskiego czy uregulowanie należności za spowodowanie wypadku drogowego przez wnuczka/wnuczkę, córkę czy syna.

MAZOWIECKA POLICJA APELUJE:

1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

2. Nigdy nie dokonuj przelewów bankowych pod presją czasu ani nie ujawniaj obcym swoich danych związanych z płatnościami.

3. Zawsze potwierdzaj prośbę pomocy dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu.

4. Gdy nie masz pewności kto do Ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo – poinformuj o tym Policję dzwoniąc na numer telefonu 112.

5. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i stosuj zasadę ograniczonego zaufania do obcych.

Osoby samotne są szczególnie narażone na takie ataki, dlatego zwracamy się do wszystkich osób o nagłaśnianie tego typu oszustw w lokalnych społecznościach, w czasie spotkań rodzinnych, czy rozmów sąsiedzkich. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami z innymi seniorami. Może to pomóc im uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.

Autor: Sylwia Szewczyk/Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

 

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony