Kolejne cztery łapy w sochaczewskiej Policji - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Kolejne cztery łapy w sochaczewskiej Policji

Data publikacji 19.10.2020

Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, możliwy był zakup suczki, której nadano służbową nazwę Opuncja. Aktualnie przebywa ona na intensywnym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wraz ze swoim przewodnikiem - asp. szt. Robertem Błaszczykiem. To już drugi pies zakupiony w tym roku dla Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

W listopadzie ukończy pierwszy rok życia, jest młodą i dobrze zapowiadającą się przyszłą specjalistką w kategorii wyszukiwania zapachów narkotykowych. Opuncja to suczka rasy owczarek holenderski, klasyfikowany do Policji obok owczarka niemieckiego i belgijskiego malinois.

Owczarki holenderskie są chętnie dobierane zarówno przez Policję, jak i służby celne. Ogromnie cenione są m.in. przez siły specjalne marynarki Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z założeniem wzorca, są psami bardzo czujnymi, zrównoważonymi i posłusznymi. Wykazują wielką chęć współpracy z człowiekiem. Podobnie jak inne owczarki, wymagają one przewodnika doświadczonego, który będzie konsekwentny i jednocześnie łagodny. Asp. szt. Robert Błaszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie od 2000 roku pracuje z psami. W przeszłości był przewodnikiem trzech psów, aktualnie posiada jednego. Zakończenie kursu specjalistycznego w szkole w Sułkowicach przewidziano na luty 2021 roku. Wtedy też przewodnik wraz ze swoją podopieczną powrócą do macierzystej jednostki. Już teraz życzymy im wytrwałości i powodzenia we wspólnej służbie.

Autor: asp. Edyta Sułkowska

 

 

 

Powrót na górę strony