Aktualności

Premiera poruszającego filmu o prawdziwych wypadkach drogowych "Wyjątkowo spokojny dzień"

Data publikacji 21.10.2020

Celem filmu jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach i zminimalizowanie liczby wypadków oraz uświadomienie kierowców, że za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia. Akcja jest wspólną inicjatywą Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce, prezydenta Ostrołęki oraz starosty ostrołęckiego. Film nie powstałby, gdyby nie odwaga rodzin poszkodowanych oraz sprawców tragicznych zdarzeń z terenu powiatu ostrołęckiego, którzy pomimo bólu zdecydowali się na udział w filmie. To właśnie dzięki ich postawie, być może uda się uniknąć kolejnej niepotrzebnej tragedii, jaką bez wątpienia jest wypadek drogowy.

„Człowiek • Pojazd • Droga - Jak poprawić bezpieczeństwo” - to pytanie padało wielokrotnie na spotkaniach komendanta ostrołęckiej Policji z przedstawicielami lokalnego samorządu oraz innych podmiotów. Owocem tych rozważań miała być konferencja „Człowiek • Pojazd • Droga – Jak poprawić bezpieczeństwo”. Została ona zaplanowana na marzec, jednak jej przeprowadzenie uniemożliwiła epidemia oraz wprowadzenie obostrzeń. Organizatorzy nie zrezygnowali jednak z przekazu treści, jakie miały pojawić się w ramach konferencji i gorąco zachęcają do zapoznania się z nimi.

Pomysł zorganizowania i przeprowadzenia konferencji pojawił się w rozmowach komendanta ostrołęckich policjantów z samorządowcami już pod koniec 2019 roku. Jego realizację przez funkcjonariuszy Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce koordynował komendant za pośrednictwem Naczelnika Wydziału Prewencji. Patronat honorowy nad konferencją objął Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych - Arkadiusz Czartoryski.

Efektem prac jest film profilaktyczny pt. „Wyjątkowo spokojny dzień”, który nie powstałby bez uprzejmości i ogromnej chęci współpracy mieszkańców Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego oraz Przasnysza w zakresie działań profilaktycznych. Pisząc „mieszkańców” mamy na myśli osoby, które zaangażowały się bezpośrednio w powstanie filmu, czyli zdecydowały się na wystąpienie w filmie oraz przedstawienie skutków osobistych, rodzinnych i społecznych wypadku drogowego. "Wyjątkowo spokojny dzień" zawiera wypowiedzi rodzin ofiar wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Przed kamerą występują też sprawcy tragicznych wypadków, którzy często kierując pod wpływem alkoholu doprowadzili do śmierci niewinnych osób.

Sferą techniczną filmu zajęli się: Piotr Grzyb z ostrołęckiego Radio OKO, Robert Kozera z Robert Causari Studio, ostrołęckie Studio Wysmułek, policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Przytułach Starych oraz Barbara Marzewska z Atelier Sztuki i Agencja Reklamy Hexan z Ostrołęki. Nieocenione wsparcie, bez którego projekt ten nie byłby możliwy do zrealizowania okazał  Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

Płyty z filmem będą przekazywane także do innych jednostek policji w celu propagowania bezpieczeństwa. Dowodem, jak bardzo film jest potrzebny i poruszający świadczy fakt, że po publikacji informacji o zwiastunie filmu, do oficera prasowego ostrołęckiej jednostki zadzwoniło kilka osób, które straciły w wypadkach drogowych swoich bliskich, dziękując za stworzenie filmu.

Jeden z ojców, który dzwonił z miejscowości oddalonej o prawie 200 km od Ostrołęki wyraził nadzieję, że ten film dotrze do jak największej grupy kierowców, którzy wsiadają po alkoholu za kierownicę i będzie dla nich swojego rodzaju przestrogą. Apelował do kierowców  o odpowiedzialność. Mężczyzna opowiedział, jak w wypadku drogowym spowodowanym przez pijanego kierowcę na początku tego roku stracił najbliższą osobę - syna. Dodał też, że osoby, których taka sytuacja nie spotkała nie potrafią sobie nawet wyobrazić ogromu bólu, jaki będzie towarzyszył całej rodzinie już na zawsze.

Ostrołęcka policja i współtwórcy filmu wyrażają nadzieję, że film przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i trafi do świadomości jak największej liczby osób.

Link do filmu „Wyjątkowo spokojny dzień”, już jest dostępny Film ,,Wyjątkowo spokojny dzień".

Autor: podkom. Tomasz Żerański

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony