Aktualności

Handlował podrobionymi telefonami

Data publikacji 07.03.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku zatrzymali 35-letniego mieszkańca powiatu radomskiego, który na aukcjach internetowych oferował do sprzedaży telefony komórkowe o podrobionych znakach towarowych. Aparaty wyglądem niewiele różniły się od oryginałów, jednak funkcji zawierały o wiele mniej. Teraz mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

35-latek na swoich aukcjach zamieszczał oferty sprzedaży telefonów w atrakcyjnej cenie około 2 tys. złotych za sztukę, gdzie wartość rynkowa telefonu wynosiła około 3 tys. złotych. Celem uwiarygodnienia swojej osoby oraz przekonania potencjalnego nabywcy co do oryginalności oferowanych produktów sprzedający w opisie aukcji zamieszczał informację, że telefon został nabyty w firmowym salonie jednej z sieci telefonii komórkowej. Fakt ten za każdym razem miła potwierdzać faktura zakupu. W rzeczywistości nieświadomy klient otrzymywał podróbkę aparatu o wartości rynkowej około 500 złotych. Każdy aparat telefoniczny był pozbawiony szeregu funkcji oryginalnego produktu. Ponadto sprawca wręczał klientom sfabrykowane przez siebie faktury VAT, na których widniały fikcyjne dane nabywcy oraz dane pracownika firmowego salonu.

Funkcjonariusze nawiązali kontakt z oszustem, który zamiesił kolejną ofertę dotyczącą sprzedaży telefonu komórkowego, który różnił się od oryginału tylko kolorem. Niczego nieświadomy mężczyzna przyjechał na spotkanie z policjantami w niedzielne popołudnie w okolice pawilonów handlowych. Gdy chciał sprzedać funkcjonariuszom urządzenie został zatrzymany. Przedmiotem transakcji był telefon komórkowy z podrobionym logo znanego producenta. Policjanci zabezpieczyli ten telefon oraz inne nieoryginalne aparaty. W mieszkaniu zatrzymanego mundurowi znaleźli i zabezpieczyli też kilka kart telefonicznych różnych operatorów, zewnętrzne nośniki pamięci zawierające sfabrykowane faktury VAT, telefony komórkowe oraz laptop.

Oszukanych zostało wiele osób, które nieświadomie dokonało zakupu podrobionych telefonów. Trwa ustalanie poszkodowanych, a 35-latkowi za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Autor: mł. asp. Andrzej Stolarek/AC

Powrót na górę strony