Pamiętaj o pobraniu aplikacji „Kwarantanna domowa” - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Pamiętaj o pobraniu aplikacji „Kwarantanna domowa”

Data publikacji 24.03.2021

Zostałeś objęty obowiązkową kwarantanną? Pamiętaj o swoim obowiązku pobrania i zainstalowania aplikacji „Kwarantanna domowa”. Umożliwi Ci ona m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia oraz zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

To obowiązek każdego kto przebywa na kwarantannie

Przypominamy! Zasady kwarantanny są ściśle określone. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym odbywają kwarantannę. W przestrzeganiu tych zasad pomaga aplikacja „Kwarantanna domowa”. Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek z niej korzystać.

Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia (np. kontakt z osobą zakażoną). Podlegają jej również osoby, która wróciła z zagranicy i przekroczyły granicę zewnętrzną UE. Kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy (w tym przypadku kwarantannę odbywa się z osobami zamieszkującymi wspólnie).

To od Waszych postaw i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie. Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna.

Jak to działa?

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną ma obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Umożliwi ona m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia oraz zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Będzie też monitorowała, czy przestrzegasz kwarantanny.

Otrzymasz SMS zachęcający do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Aplikację pobierzesz z App Store Google Play lub APPGallery. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymałeś w wiadomości SMS.

Najpierw SMS, później aktywacja

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMSa jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że może rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuj po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Więcej informacji o zasadach odbywania kwarantanny i izolacji znajdziesz pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/gis/zasady-odbywania-kwarantanny-i-izolacji-obowiazujace-od-2-wrzesnia-2020-r, a tutaj zapoznasz się z wszelkimi informacjami dot. aplikacji, w tym z regulaminem i polityką prywatności: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

 

Powrót na górę strony