Aktualności

Seniorze - bądź bezpieczny po zmroku!

Data publikacji 16.12.2020

Edukacja seniorów niewątpliwie jest kluczem do ich bezpieczeństwa. Jak poprawić poziom bezpieczeństwa seniorów, którym poza wszystkimi dolegliwościami fizycznymi, doskwierają również przypadłości psychiczne – problemy z pamięcią, koncentracją czy racjonalną oceną rzeczywistości i potrzeb? Okazuje się, że o wiele aspektów można zadbać samemu, dlatego oprócz edukacyjnej roli policyjnej akcji „W trosce o bezpieczeństwo seniorów” polegającej na kształtowaniu właściwych postaw i zachowań zmierzających do wyeliminowania zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze, ważnym przesłaniem jest również budowanie poczucia współodpowiedzialności seniorów za bezpieczeństwo osobiste w środowisku lokalnym.

Wśród wielu zdarzeń, z jakimi spotykają się w swojej pracy policjanci, szczególną uwagę zwracają te, w których ofiarami stali się jedni z najsłabszych członków naszego społeczeństwa, którymi są seniorzy. Są to osoby o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nieposiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami.

Oprócz omawianych w poprzednich publikacjach niebezpieczeństw związanych z oszustwami i kradzieżami na szkodę osób starszych, istotną kwestię dla bezpieczeństwa seniora stanowi rozważne poruszanie się ulicami po zmroku.

W okresie jesienno- zimowym coraz szybciej zapada zmierzch, warto więc zadbać o to, by być wystarczająco dobrze widocznym na drogach. Obowiązkiem każdego pieszego, który porusza się poza terenem zabudowanym jest umieszczenie, w widocznym dla kierowców miejscu, elementów odblaskowych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do dyspozycji drogę w całości przeznaczoną dla pieszych lub chodnik. Najlepszym rozwiązaniem, jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej od strony jezdni. Brak elementu odblaskowego wyczerpuje znamiona wykroczenia drogowego, za który grozi mandat karny, ale nie o mandat tu chodzi, ale o nasze bezpieczeństwo. Dlatego chcąc być bezpiecznym - zalecamy noszenie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

Piesi powinni pamiętać, że zderzenie rozpędzonego pojazdu z pieszym często kończy się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie się rozglądać zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejście dla pieszych.

Seniorze zapamiętaj – dla własnego bezpieczeństwa:

  1. Unikaj wychodzenia z domu nocą i po zmroku, a w razie konieczności wybieraj chodniki wzdłuż ruchliwych i dobrze oświetlonych dróg, omijając ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne.

  2. Nocą i o zmierzchu noś ze sobą małą latarkę.

  3. Jeśli musisz gdzieś stanąć, zatrzymać się (np. na przystanku), to wybieraj miejsce, w którym nie będzie można zajść Cię od tyłu, czy niespodziewanie się zbliżyć.

  4. Unikaj zawierania na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj tak poznanym osobom na odprowadzenie do domu. Równie ostrożnie korzystaj z ich ofert podwiezienia do domu samochodem.

  5. Jeżeli wieczorem poruszasz się pieszo poboczem drogi, koniecznie załóż na odzież wierzchnią elementy odblaskowe.

  6. Jako kierowca pamiętaj, że jazda nocą jest o wiele trudniejsza, głównie z powodu gorszej widoczności i oślepiających świateł pojazdów nadjeżdżających z przeciwnej strony.

  7. Podróżując nocą samodzielnie samochodem, unikaj zabierania autostopowiczów czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju, a także nie zatrzymuj się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych, czy na pustkowiu.

Opr. WP KWP zs. w Radomiu

 

Powrót na górę strony