W trosce o bezpieczeństwo seniorów - Bezpieczne zakupy. - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo seniorów - Bezpieczne zakupy.

Data publikacji 21.12.2020

Święta to magiczny czas, na ogół spędzany w gronie rodzinnym, pełen prezentów, wspólnych posiłków, przepełniony magiczną atmosferą. I choć tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłyną w atmosferze nieco innej niż zwykle, to ich organizacja stanowi logistyczne wyzwanie dla każdego domownika. Zakup prezentów, produktów na potrawy wigilijne czy dekoracji na choinkę są na corocznej świątecznej liście zadań do wykonania. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zaopatrzyć się w niezbędne artykuły.

W okresie panującej pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, kiedy większość sklepów pozostawało nieczynnych, a część z nas została zamknięta w domu, marzyliśmy o powrocie do normalności. Powoli znoszone obostrzenia, otwierające się gałęzie gospodarki, zachęcają do wyjścia na zewnątrz, korzystając ze sposobności robienia zakupów bezpośrednio w sklepie. Otwierane sklepy i galerie, kuszące promocjami, sprzyjają zwiększonym skupiskom ludzi, co może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Robiąc zakupy, nie tylko te przedświąteczne, warto zapamiętać i trzymać się kilku zasad, które przyczynią się do zapewnienia spokoju ducha oraz bezpieczeństwa.

1. Wybierając się na zakupy zrób szczegółowa listę asortymentu, którego potrzebujesz. Warto ją też posegregować na kategorie typu: nabiał, chemia, itp., co pozwoli zarówno zaoszczędzić czas potrzebny na zrobienie zakupów jak i nerwy spowodowane koniecznością ponownego udania się do sklepu.

2. Unikaj trzymania portfela, kluczy, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznej kieszeni płaszcza bądź kurtki, gdyż w te miejsca najczęściej sięgają kieszonkowcy.

3. Wchodząc do sklepu upewnij się, że Twoja torebka czy plecak są zamknięte/zasunięte.

4. Wybierając się na zakupy staraj się nie mieć przy sobie znacznej ilości gotówki. Jeżeli jednak wymaga tego sytuacja, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Jeżeli preferujesz płatności kartą, nie zapisuj kodu PIN bezpośrednio na karcie, ani w miejscu widocznym dla innych.

5. Podczas samych zakupów, jak również podczas ich pakowania do samochodu, nie pozostawiaj torebki czy portfela bez nadzoru. Staraj się również pilnować swoich zakupów.

6. Nie noś torebki na ramieniu, jeżeli możesz przewieś ją przez tułów. W ten sposób uniemożliwisz jej wyrwanie.

7. Zachowaj czujność w zatłoczonych miejscach oraz w komunikacji miejskiej.

8. Stosuj się do aktualnych zaleceń w sprawie środków ochronnych w tym noszeniu maseczek i rękawiczek oraz zachowaniu odstępu od innych osób.

Pomimo otwierających się sklepów, część z nas w dalszym ciągu preferuje zakupy online, od zakupów spożywczych, przez chemię gospodarczą na prezentach kończąc. W obecnych czasach, nie ma żadnych ograniczeń w tym co można kupić przez Internet. Taki sposób zakupów nie tylko pozwala zaoszczędzić nam czas, stanowi realną alternatywę dla zakupów stacjonarnych osobom zapracowanym, schorowanym czy bojącym się aktualnej sytuacji epidemicznej.

Robiąc zakupy on-line również powinniśmy zachować czujność i przestrzegać kilku zasad:

1. Kupując na platformach handlowych, starajmy się wybierać te posiadające ochronę kupującego. W ten sposób, będziemy dodatkowo chronieni w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów ze sprzedającym.

2. Przez zakupem sprawdźmy opis oferty. Ważne jest, aby zapoznać się z całym opisem udostępnionym przez sprzedającego, gdyż zamieszczane opisy mogą zawierać dodatkowe, istotne dla nas informacje, rzutujące na podjęcie decyzji o jego zakupie.

3. Decydując się na droższy zakup warto skorzystać ze sprawdzonego sprzedawcy. Jeżeli nie jest to możliwe, poszukaj informacji o tym jak długo jest on aktywny na stronie, jaki jest jego standardowy asortyment, oraz jak jest oceniany przez innych kupujących.

4. Jeżeli sprzedawca nie jest bezpośrednim dystrybutorem produktu, a posługuje się zdjęciem producenta, porównajmy zamieszczone zdjęcie z tymi umieszczanymi przez innych użytkowników lub poprosić o dosłanie zdjęć rzeczywistych danego przedmiotu. Nie tylko upewnimy się, że produkt wygląda tak jak jest reklamowany, ale również, że sprzedawca jest w jego posiadaniu.

5. Przy zakupie danej rzeczy, warto się rozeznać jaki jest jej zakres cenowy. Jeżeli jest ona podejrzanie niska (i nie ma informacji o promocji) warto zapytać sprzedającego o powód. Istnieją również strony, które nie słyną z uczciwych praktyk marketingowych. Warto o tym pamiętać robiąc na nich zakupy.

6. Decydując się na konkretną ofertę sprzedaży, warto zobaczyć z jakiego rejonu czy kraju nasz produkt będzie wysyłany. Warto mieć to na uwadze, jeżeli zależy nam na czasie dostarczenia, a także na kosztach przesyłki.

7. Sprawdź czas wysyłki produktu, jest to istotne z jeżeli zleży nam na szybkim czasie jej dostarczenia. Jeżeli zależy nam również na oryginalności produktu, warto się upewnić, że nie jest on wysyłany od „bezpośredniego producenta z Chin”.

Bez względu na okoliczności, mamy nadzieję, iż tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłyną wszystkim w atmosferze spokoju, szczęścia i ciepła rodzinnego.

 

Opr. MG WP KWP zs. w Radomiu

 

Powrót na górę strony