Aktualności

Działania mazowieckich policjantów

Data publikacji 23.12.2020

Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, to czas wzmożonego ruchu. Okres, gdy wiele osób wyjeżdża by spotkać się z rodzinami. Mazowieccy policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich lecz konsekwentnie i zdecydowanie będą reagować na wszelkiego rodzaju łamanie prawa.

Emocje związane z okresem przedświątecznym oraz samymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Policjanci, w tych newralgicznych dniach, prowadzić będą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konsekwentnie będą reagować na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa a w szczególności będą zwracać uwagę na kierujących, którzy zdecydują się wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu. To właśnie oni powodują największe zagrożenie na drogach. Również osoby, które spożywają alkohol w miejscach publicznych znajdą się w zainteresowaniu policjantów.

W tym wyjątkowym okresie mundurowi dołożą wszelkich starań, by wspierać podróżujących i udzielać im pomocy. Jednak mimo świątecznej atmosfery nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia. Dlatego też, w czasie działań policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą również uwagę przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak też sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Przed podróżą pamiętajmy również o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. Należy między innymi sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne, stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.

Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w dzień. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.

 

Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze bezpieczeństwo będzie zależało również od nas samych. Zadbajmy więc, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

 

Mazowieccy policjanci życzą wszystkim bezpiecznej drogi w tym świątecznym okresie!

 

 

Powrót na górę strony