Aktualności

Piątkowe działania mazowieckich policjantów

Data publikacji 25.01.2021

W piątek na Mazowszu policjanci ruchu drogowego prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo, że nadrzędnym celem działań była troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m. in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących oraz niechronionych uczestników dróg.

Istniejący stan bezpieczeństwa na drogach obliguje policjantów służby ruchu drogowego do podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia negatywnych zjawisk.

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

Podczas działań policjanci ujawnili 266 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi godzących w bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

 

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

 

„CHROŃ ŻYCIE NA MAZOWIECKICH DROGACH”

„Interesuje nas TWOJE BEZPIECZEŃSTWO, a nie Twoje pieniądze !”

Powrót na górę strony