Aktualności

Mazowiecka Policja wspiera Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 08.02.2021

Policyjne dane wskazują wzrost przestępczości w cyberprzestrzeni, gdzie zdarzenia miały miejsce w Sieci komputerowej, a sprawcy nawiązywali kontakt z ofiarami przez Internet czy telefon. Na terenie garnizonu mazowieckiego w 2019 r. stwierdzono 521 przestępstw, natomiast w 2020 r. odnotowano ich 718. Zgodnie z kwalifikacją prawną kodeksu karnego w ubiegłym roku najczęściej stwierdzono: groźby (73 stwierdzonych przestępstw), uporczywe nękanie (40 stwierdzonych przestępstw), posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletnich (213 stwierdzonych przestępstw) oraz nieuprawniony dostęp do informacji (169 stwierdzonych przestępstw).

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie przypadająca w dniu 9 lutego 2021 r. Przez cały luty i marzec br. funkcjonariusze komórek ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii garnizonu mazowieckiego będą włączali się w DBI 2021 poprzez działania informacyjno-edukacyjne organizowane na terenie podległym służbowo.

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus. Główne przedsięwzięcie ww. organizatorów - Konferencja DBI 2021 odbędzie się 9 lutego br. w godzinach 17:00-20:30. Wydarzenie nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Transmisja dostępna będzie na stronie dbi.pl oraz kanałach YouTube i Facebook Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

W tym roku organizatorzy zapraszają również na spotkania webinarowe, skierowane do osób pracujących z dziećmi oraz rodziców, które odbywać się będą od początku lutego do połowy marca, w każdy wtorek i czwartek w godzinach 17:00-18:00. Wszystkie informacje oraz ciekawe materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci zostały przygotowane na stronie internetowej www.saferinternet.pl.

Wydział Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu włącza się w akcję informacyjną za pośrednictwem lokalnych stacji radiowych podkreślając jak ważne jest uświadamianie młodych ludzi w obszarze szkodliwych zachowań w sieci oraz zapobiegania przemocy w cyberprzestrzeni. A ponadto we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu funkcjonariusze Mazowieckiej Policji poprowadzą w dniu 12 lutego 2021 r. konferencję on-line pn.: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, podczas której zostaną omówione m.in. zagadnienia dotyczące potrzeb psychofizycznych dzieci w wieku przedszkolnym w kontakcie ze światem wirtualnym, sposobów rozwijania kreatywności w czasie nauki i pracy zdalnej oraz zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialność prawnej użytkowników Internetu.

Wierzymy, że wspólne działania będą doskonałą okazją do podnoszenia świadomości i kształtowania właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych użytkowników Sieci internetowych.

Wspierajmy Dzień Bezpiecznego Internetu!

Oto kilka porad, jak być bezpiecznym w Internecie i jak chronić dzieci przed cyberprzemocą:

⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zjawiskach, które mają miejsce w internecie. Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

⦁ Umów się z dzieckiem, że jeśli przydarzy się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, może do ciebie ze wszystkim się zwrócić. Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.

⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zasadach ochrony prywatności w internecie. Uświadom mu, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji o sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci, dzieleniem się na portalach społecznościowych swoimi myślami i przeżywanymi uczuciami. Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób niektórzy internauci mogą wykorzystać takie informacje.

⦁ Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci może zostać skopiowane i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Jeśli zdecyduje się na publikowanie swoich zdjęć, np. na portalach społecznościowych, doradź mu, aby w statusie prywatności zaznaczyło opcję, która umożliwi oglądanie ich tylko przez znajome osoby.

⦁ Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w internecie i z kim może się komunikować.

⦁ Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.

⦁ Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty, komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.

⦁ W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.

⦁ Przede wszystkim interesuj się tym, co twoje dziecko robi w internecie.

⦁ Buduj wzajemne zaufanie, aby w sytuacji zagrożenia nie wahało się przyjść z tym do ciebie!

Autor: Sylwia Szewczyk/Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

Powrót na górę strony