Aktualności

Kolejny tydzień grupy SPEED na mazowieckich drogach

Data publikacji 09.03.2021

Jednym z priorytetów mazowieckiej drogówki i grupy SPEED jest ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego najbardziej niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych kierowców. W minionym tygodniu policjanci z Mazowsza wchodzący w skład grupy SPEED zatrzymali kolejnych kierowców, którzy lekceważyli przepisy ruchu drogowego. Kamery zamontowane w policyjnych radiowozach rejestrowały wykroczenia. A było ich ponad 1300 na całym Mazowszu.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. Takie osoby powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, od 2019 roku na drogach Mazowsza działa grupa SPEED. Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Patrole SPEED pojawiają się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z grupy SPEED to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu.

W minionym tygodniu policjanci z grupy sprawdzili 1359 pojazdów i ujawnili 1328 wykroczeń. 24 kierowców przekroczyło prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Konsekwencją prawną takich wykroczeń jest zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Policjanci nałożyli ponad 1200 mandatów. Mundurowi zatrzymali 64 dowody rejestracyjne. Zatrzymali także 2 nietrzeźwych kierowców. Dwaj kierowcy aut oraz motocyklista odpowiedzą przed sądem za to, iż nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Trzech kierowców prowadziło samochody mimo sądowych zakazów, a jeden mimo cofniętych uprawnień.

Policyjne videorejestratory zrejestrowały w tym czasie m.in. wykroczenia w powiecie ciechanowskim, gdzie w Gumowie, na DK60 policjanci zatrzymali vw, którym kierował 25-latek. Mężczyzna z powiatu zgierskiego przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 58 km/h. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy i ukarano mandatem karnym. W Chylinie (pow. płocki) kierujący vw przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Jechał 163 km/h. Na kierowcę nałożono mandat karny oraz nałożono punkty karne. Zatrzymano także elektronicznie dowód rejestracyjny pojazdu, gdyż nie spełniał on warunków technicznych. W Cieślach (pow. płocki) kierujący hondą przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Jechał 145 km/h. Na kierowcę nałożono mandat oraz punkty karne. Natomiast w Kisielewie (pow. płocki) kierujący chevroletem wyprzedził inny pojazd bezpośrednio na przejściu dla pieszych. Na kierowcę nałożono mandat oraz punkty karne.

Zespół Prasowy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.14 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony