Aktualności

Uwaga na pieszych!

Data publikacji 12.03.2021

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. Tylko od początku 2021 roku na drogach mazowieckiego garnizonu Policji doszło do 52 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosło 10 osób. A rok dopiero się zaczyna. Niepokojące jest, to że prawie połowa tych zdarzeń miała miejsce na przejściach dla pieszych.

Niewątpliwie infrastruktura drogowa, czy rozwiązania inżynieryjne stosowane w obrębie przejść dla pieszych mają duże znaczenie, ale należy wyraźnie podkreślić, że kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo jest zachowanie człowieka, w tym przypadku kierujących pojazdami na których spoczywają określone obowiązki.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Najczęściej przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeżeli dodamy do tego jeszcze prędkość samochodu nieszczęście gotowe.

W tym miejscu warto się jeszcze zatrzymać właśnie przy tej prędkości. Przepisy oraz znaki drogowe jasno określają gdzie i z jaką prędkością możemy się poruszać. Jednak należy pamiętać że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Czym zatem jest ta prędkość bezpieczna? Najprościej rzecz ujmując to prędkość pozwalająca kierowcy kontrolować sytuację na drodze, oczywiście ta prędkość zawsze musi mieścić się w tej dopuszczalnej wartości, jednak na znakach mamy podaną maksymalną dopuszczalną prędkość. Ponadto zawsze trzeba brać pod uwagę swoje umiejętności, stan nawierzchni, porę dnia czy warunki pogodowe.

Umiejętność przewidywania i myślenia nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu to zasada, jaką należy w sobie doskonalić aby czuć się bezpiecznie
na drodze i pozwolić na to innym.

Kierowco! Pamiętaj!

Twoje dzieci wracające ze szkoły - to piesi.

Twoja babcia, dziadek wracający z kościoła - to piesi.

Twoi rodzice idący do pobliskiego sklepu - to piesi.

Ty kiedy opuszczasz swój samochód także jesteś pieszym.

Empatia, wzajemny szacunek i wyrozumiałość to zasady, którymi zawsze należy się kierować na drodze.

Powrót na górę strony