Wspólne działania radomskich policjantów i CANARD - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Wspólne działania radomskich policjantów i CANARD

Data publikacji 09.07.2021

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu oraz Inspektorzy z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym prowadzą dziś wspólne działania i kaskadowe pomiary prędkości. Polegają one na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Od razu po rozpoczęciu działań w ręce mundurowych wpadł pijany kierowca.

Na drogach nie tylko Policja używa nieoznakowanych radiowozów. Do korzystania z takich pojazdów jest uprawniona również Inspekcja Transportu Drogowego. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, która dzięki automatycznej rejestracji wykroczeń ujawnia naruszenia przepisów w zakresie przekraczania przez kierowców ustalonych limitów prędkości.

Celem podejmowanych przez policjantów i inspektorów działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach stanowiących główne ciągi komunikacyjne. Niedostosowanie prędkości do panujących warunków to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Słoneczna pogoda i dobre warunki na drogach skłaniają ku licznym podróżom, a to wszystko powoduje dużo większe natężenie ruchu na drogach.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Inspektorzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym na drogach regionu radomskiego prowadzą dzisiaj wspólne działania. Charakteryzują się one rozmieszczeniem kilku patroli na wybranym odcinku drogi. Zdarza się, że kierowca po minięciu policyjnego radiowozu znacznie zwiększa prędkość, ponieważ jest przekonany, że nie spotka kolejnego patrolu. Tym razem będzie inaczej. Policyjny patrol, a także inspektorzy wyposażeni w fotoradar, który robi zdjęcia rejestrując popełniane wykroczenia, są tak rozlokowani, aby szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze się zwiększyła. W piątek takie kontrole przeprowadzane były m.in. w miejscowości Wawrzyszów na drodze krajowej nr 12.

Krótko po rozpoczęciu kontroli w ramach dzisiejszych działań policjanci zatrzymali vw, którym kierował 52-latek. Przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 22 km/h. Jak się okazało nie miał on uprawnień do kierowania pojazdami. Dodatkowo był nietrzeźwy, a badanie alkomatem wykazało blisko 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci i inspektorzy transportu drogowego będą prowadzić tego typu działania cyklicznie w różnych miejscach na terenie Radomia i powiatu. Funkcjonariusze podczas kontroli wykorzystują laserowe mierniki prędkości i wideorejestratory, zwracając szczególną uwagę na kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość w miejscach newralgicznych, gdzie dochodzi do wypadków drogowych.

Autor: Justyna Leszczyńska

Powrót na górę strony