Aktualności

Kaskadowy pomiar prędkości - działania na drogach Mazowsza

Data publikacji 29.07.2021

Wczoraj na drogach całego kraju, w tym na Mazowszu, prowadzone były działania prewencyjno-kontrolne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Są to cykliczne działania, których celem jest eliminowanie z ruchu kierujących lekceważących ograniczenia prędkości. Na terenie mazowieckiego garnizonu policji w działaniach udział wzięło ponad trzystu policjantów ruchu drogowego.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Takie działanie pozwala na wychwycenie tych kierujących, którzy mijając patrol policji ponownie naciskają na pedał gazu z przekonaniem, że „zagrożenie” minęło, nie zdając sobie często  sprawy z tego, że to oni sami są zagrożeniem na drodze.

Prędkość to nadal jeden z głównych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo na drogach. To również główna przyczyna ciężkich obrażeń uczestników wypadków drogowych. Jednak nie zapominajmy że prędkość to czynnik uruchamiany i kontrolowany przez kierującego pojazdem. To człowiek siedzący za kierownicą pojazdu decyduje z jaką prędkością się on porusza, to człowiek naciskając pedał gazu decyduje o tym, co się wydarzy na drodze. Niestety często te decyzje są niewłaściwe.

ZWOLNIJ - PRĘDKOŚĆ MA ZNACZENIE

Opr. Wydział Ruchu Drogowego KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.94 MB)

Pliki do pobrania

  • 48.49 KB
    Transkrypcja do filmu
Powrót na górę strony