Aktualności

Czworonożna policjantka w sochaczewskiej komendzie. Poznajcie Ebrę

Data publikacji 12.08.2021

We wtorek zdała egzamin, a wczoraj stawiła się po raz pierwszy do służby. Jest wysportowana, uwielbia pracę w terenie i bardzo szybko się uczy. Poznajcie Ebrę - czworonożną policjantkę z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

We wtorek w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do egzaminu, który kończył kilkumiesięczne szkolenie dla psów tropiących, podeszła Ebra, której służbowe imię brzmi Oksa. Dwuletnia suczka owczarka niemieckiego z linii użytkowej i czarnym umaszczeniu, osiągnęła bardzo wysokie wyniki. Pokazała się z jak najlepszej strony przy tropieniu, ale także podczas treningu posłuszeństwa. Bez problemu pokonała również tor przeszkód.

Ebra specjalizuje się w tropieniu śladów i przeszukiwaniu lasów. Wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Robertem Błaszczykiem będą współpracować podczas poszukiwań osób zaginionych, a także w miejscach, gdzie doszło do włamania. 

Przewodnik ma również innego psa służbowego, który pracuje przy wyszukiwaniu zapachów narkotyków - Ritę, która ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Dzięki jej pomocy, policjanci z Grójca zabezpieczyli pół kilograma narkotyków.

Asp. szt. Robert Błaszczyk jest wymagającym, konsekwentnym, ale jednocześnie bardzo rozsądnym i wyrozumiałym przewodnikiem. Nawiązał niezwykłą więź z psami służbowymi z którymi pracuje.

Środki finansowe na zakup obu psów pochodziły ze Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Oprócz zwierząt, starostwo zakupiło obrożę z nadajnikiem GPS, podwójny transporter umożliwiający przewóz psów, przeszkodę do skoków, tunel zręcznościowy, specjalistyczne szorki wyposażone w ledy ułatwiające pracę w nocy oraz akcesoria takie jak miski, gryzaki i piłki. Z takim wyposażeniem znacznie łatwiej jest pracować.

Autor: asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony