Aktualności

Garwolińska komenda ma nowego czworonożnego funkcjonariusza

Data publikacji 18.08.2021

Ma 1,5 roku, cztery łapy, bystre oczy, czujne uszy i najbardziej na świecie lubi bawić się piłeczką. Jej przysmakiem są świeże maliny i smaczki z żurawiną. Taka właśnie jest Prima (nazwa służbowa), suczka rasy owczarek niemiecki typ wilczasty.

Nowy czworonożny funkcjonariusz pochodzi z hodowli pana Mariusza Filipiaka ze Zduńskiej Woli, który od 20 lat zajmuje się szkoleniem psów. Wiele z nich zasiliło szeregi m.in. Policji i Straży Granicznej. Prima razem ze swoim opiekunem sierż. szt. Dariuszem Domaszczyńskim z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie wspólnie rozpoczynają naukę w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To jedyna w Polsce szkoła tresury, w której uczniami są policyjne czworonogi. Przedmiotem szkolenia jest tutaj nauka posłuszeństwa, zasad prawidłowej pielęgnacji, właściwego żywienia oraz tropienia śladów ludzkich, bo Prima to suczka przeznaczona do szkolenia w kategorii tropiącej. Po ukończeniu 5-miesięcznej tresury otrzyma atest będący podstawą do jej udziału w służbie. Będzie tropiła osoby zaginione i sprawców przestępstw, bo psi nos jest niesamowity.

Kufa (nos) owczarka niemieckiego posiada około 225 mln komórek węchowych, dla porównania człowiek ma ich około 5 mln. Potrafi zatem czuć więcej i wiedzieć więcej. To doskonały partner w służbie i przyjaciel poza nią. W Komendzie Powiatowej Policji w Garwolinie nie ma psa tej specjalności więc Prima będzie miała łapy pełne roboty.

Życzymy powodzenia na szkoleniu i wielu sukcesów po powrocie do jednostki. Zakup psa sfinansowany został ze środków przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie w ramach Funduszu Wsparcia Policji Województwa Mazowieckiego.

Wydział Prewencji KWP/ES

  • Pies Prima ze swoim opiekunem
  • Pies Prima
  • Pies Prima na huśtawce
Powrót na górę strony