Aktualności

Pantera, Plus i Pogoda poszyły do szkoły

Data publikacji 16.12.2021

Ostatni w tym roku kurs specjalistyczny dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca rozpoczął się kilka dni temu. W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach sześcioro policjantów przystąpiło do kursu, który zakończy się w kwietniu 2022 roku. Połowę słuchaczy stanowią funkcjonariusze KWP zs. w Radomiu: sierż. szt. Marcin Brzeziński z KPP w Grójcu, sierż. Przemysław Naguszewski z KPP w Ciechanowie oraz st. post. Łukasz Pędzich z KPP w Węgrowie.

Policjanci wcześniej nie pracowali z psami. Po raz pierwszy zostali opiekunami policyjnych psów, które po intensywnych próbach prowadzonych przez instruktorów z Sułkowic oraz badaniach weterynaryjnych, zostały dopuszczone do udziału w szkoleniu. Owczarki niemieckie otrzymały też służbowe imiona Pantera, Plus, Pogoda oraz indywidualne numery ewidencyjne.

Zakupione psy pochodzą z hodowli z województw lubelskiego i mazowieckiego. Środki finansowe na zakup psów przekazały: powiat węgrowski, powiat grójecki oraz gmina Regimin. Oprócz psów, zakupiony został szereg akcesoriów służących do pracy ze zwierzętami, a także transportery do przewozu psów, składane przeszkody, specjalne szelki ledowe ułatwiające pracę w nocy, apteczka pierwszej pomocy dla zwierząt, derka przeciwdeszczowa, buty ochronne, gogle oraz dwa zestawy nadajników wraz z obrożami GPS.

Szczegółowe śledzenie oraz dokładne oznaczanie pozycji jest bardzo ważne w przypadku psów wykorzystywanych do tropienia śladów ludzkich, odnajdywania osób zaginionych oraz wskazywania drogi odejścia przestępców. Przy tym ważne jest oznaczanie ścieżki, prędkości i kierunku ruchu zwierzęcia. To wszystko niewątpliwie wpływa na precyzyjne oznaczanie przeszukiwanych obszarów.

Psy, które rozpoczęły kurs, szkolone są właśnie w kierunku tropienia i patrolowania terenu. Są odważne i dzielne. Już podczas pierwszych prób pokazały wolę walki i hart ducha. Będą znakomitymi kompanami dla przewodników w służbie. 

Wydział Prewencji/ES

Powrót na górę strony