Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich

Data publikacji 24.01.2022

Działania profilaktyczne prowadzone wśród różnych grup społecznych są niezmiennie bardzo ważne, gdyż mimo licznych działań informacyjnych i zapobiegawczych, liczba oszustw wciąż jest bardzo wysoka. Na terenie garnizonu mazowieckiego w 2020 r. doszło do 156 oszustw metodami na „wnuczka” i „policjanta”. Znaczny wzrost nastąpił także w kategorii oszustw internetowych, gdzie w 2020 r. odnotowano 2629 przypadków, a w 2021 r. suma tych zdarzeń wyniosła 3437.

Przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu odwiedzili podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlance, by porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa na co dzień. Celem spotkania było podnoszenie świadomości uczestników w zakresie własnego bezpieczeństwa oraz ostrzeganie przed sygnałami, które mogą świadczyć o działaniu oszustów.  Na zakończenie uczestnikom przekazano symboliczne upominki, a w tym opaski odblaskowe, by zawsze byli widoczni i chronieni również jako uczestnicy ruchu drogowego.

Przypominamy jak chronić bliskich przed oszustwami

Informujmy, że korzystając z telefonu czy serwisów w sieci internetowej należy zachować  ostrożność oraz rozwagę. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów (w szczególności podczas korzystania z kont pocztowych, za pomocą których można resetować hasła w innych serwisach). Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość.

Gdy nie mamy pewności, kto do nas dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo należy rozłączyć rozmowę! Wszelkie próby wyłudzenia oraz oszustwa należy zgłaszać w najbliższej jednostce Policji.

Wyk. S.Sz./Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony