Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 08.02.2022

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa coroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie przypadająca w dniu 8 lutego.

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. 8 lutego już po raz osiemnasty w Polsce obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu dzisiaj (08.02) w godzinach 17-20.40 odbędzie się konferencja on-line, która będzie dostępna na stronie dbi.pl oraz profilach w serwisach społecznościowych. W ramach DBI 2022 organizatorzy zaplanowali cykl webinarów, gdzie zaprezentowane zostaną zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa online oraz skuteczne narzędzia edukacyjne.  Nowością w tym roku są lekcje i spektakle online, które będą emitowane w lutym i marcu.

Oto kilka porad, jak być bezpiecznym w Internecie i jak chronić dzieci przed cyberprzemocą:

⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zjawiskach, które mają miejsce w internecie. Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

⦁ Umów się z dzieckiem, że jeśli przydarzy się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, może do ciebie ze wszystkim się zwrócić. Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.

⦁ Rozmawiaj z dzieckiem o zasadach ochrony prywatności w internecie. Uświadom mu, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji o sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci, dzieleniem się na portalach społecznościowych swoimi myślami i przeżywanymi uczuciami. Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób niektórzy internauci mogą wykorzystać takie informacje.

⦁ Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci może zostać skopiowane i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Jeśli zdecyduje się na publikowanie swoich zdjęć, np. na portalach społecznościowych, doradź mu, aby w statusie prywatności zaznaczyło opcję, która umożliwi oglądanie ich tylko przez znajome osoby.

⦁ Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w internecie i z kim może się komunikować.

⦁ Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.

⦁ Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty, komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.

⦁ W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.

⦁ Przede wszystkim interesuj się tym, co twoje dziecko robi w internecie.

⦁ Buduj wzajemne zaufanie, aby w sytuacji zagrożenia nie wahało się przyjść z tym do ciebie!

 

Zespół Prasowy/Wydział Prewencji KWP 

Powrót na górę strony