Aktualności

Policyjny pies z ostrołęckiej komendy doprowadził prosto przed dom włamywaczy

Data publikacji 21.04.2022

O tym, jak dużym wsparciem w policyjnej pracy mogą być czworonożni funkcjonariusze udowodnił Idan z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Jego wyjątkowy nos oraz świetne zgranie z przewodnikiem pozwoliło na zatrzymanie podejrzanych o włamanie. Czworonóg podjął trop i kilka kilometrów szedł, by zaprowadzić policjantów wprost przed dom włamywaczy.

Szukają zaginionych osób, potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni, czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe. To psy policyjne. Taki pies to nie tylko przyjaciel. Oczywiście nie każdy z tych uroczych czworonogów może służyć u boku policjanta. Do tego ważnego zadania wybierane są te najinteligentniejsze, najodważniejsze i najwierniejsze.

Jednym z nich jest pies o imieniu Idan, który od 8 lat służy w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce, który jest psem patrolowo-tropiącym.

Warto pamiętać, że przewodnicy, którzy służą z czworonogami również muszą wykazać się właściwymi predyspozycjami, tak aby duet sprawny i zgrany, a przede wszystkim skuteczny. Tak właśnie jest w przypadku Idana i jego przewodnika.

W miniony weekend ich skuteczność wystawiona została na kolejną próbę, z której wywiązali się oni wzorowo. Idan wraz ze swoim doświadczonym przewodnikiem st. asp. Pawłem Krysińskim zostali wezwani na miejsce kradzieży z włamaniem na terenie powiatu makowskiego. Sprawcy włamali się do budynku przez okno. Ich łupem padł sprzęt elektroniczny.

Policyjny czworonóg szybko podjął trop, który prowadził go przez kilka kilometrów. Ostatecznie Idan dorowadził funkcjonariuszy wprost przed dom włamywaczy.

Następnie do akcji wkroczyli policjanci, którzy w domu zatrzymali 17- i 51-letniego mieszkańca powiatu makowskiego. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży z włamaniem. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony