Aktualności

Nietrzeźwy sternik zatrzymany na Narwi

Data publikacji 10.05.2022

Policjanci prewencji z Pułtuska, pełniąc służbę na wodzie w ubiegły weekend, zatrzymali do kontroli sternika, który jak się okazało miał ponad promil alkoholu w organizmie. Teraz mężczyzna odpowie za przestępstwo, za które Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku w kwietniu rozpoczęli służby na wodzie. Już codziennością jest, że możemy ich spotkać na rzece Narew. Głównym zadaniem stróżów prawa jest dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Funkcjonariusze sprawdzają łodzie pod kątem rejestracji, obowiązkowego wyposażenia, trzeźwości użytkowników, uprawnień do kierowania łodzią i do amatorskiego połowu ryb. Mundurowi interweniują wobec osób stojących za sterami łodzi, żaglówek, kajaków, rowerów wodnych i innych obiektów pływających.

W minioną sobotę, „wodniacy” patrolując rzekę Narew, na wysokości Karniewka, zatrzymali do kontroli 57-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego. Mężczyzna sterował łodzią napędzaną silnikiem spalinowym. Badanie na trzeźwość wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Teraz odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym, za które Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że szlak wodny jest jak droga- jeśli pływasz łodzią motorową i masz do pół promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wyniesie powyżej pól promila, staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa.

Apelujemy o rozsądek! Alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa często kończy się tragedią na wodzie.

 

Autor: podkom. Milena Kopczyńska

Powrót na górę strony